6 důvodů proč si pořídit zakrslého králíka
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Zakrslý králík patří celosvětově mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky (hned po psovi a kočce), nejen kvůli svému roztomilému vzhledu. Při troše trpělivosti ho lze naučit používat záchůdek a naučit ho přiběhnout na zavolání. Dá se říci, že je to kříženec mezi psem a kočkou – bude vás mít rád, bude za vámi hopkat po bytě, ale stále bude mít svou hlavu.
Zakrslík je přátelské a přítulné zvířátko. Pokud se mu budete věnovat od prvního dne, co si ho přinesete domů, mnohonásobně vám to vrátí. Bude si rád chodit pro pohlazení, pomazlení nebo si jen tak u vás lehne a bude se těšit z vaší společnosti. Ten, kdo si ale pořídí králíčka a nechá ho zavřeného v kleci, se nemůže však divit, že mu zvíře zdivočí a bude odtažité a plaché.
Králík rád hlodá. Doporučujeme důkladně zabezpečit byt, schovat kabely a cenné věci, které by mohli být pro ušáka moc lákavé. Některé jedince lze vychovat do té míry, že si takových věcí časem ani nevšimnou, ale jistota je jistota.
Rádi vykonávají potřebu do měkkých věcí, proto doporučujeme neučit králíka skákat na sedačku, postel atp. Jak již bylo řečeno, králík je čistotné zvíře, ale občas se prostě může nehoda stát mimo záchůdek nebo klec.
Králík je zvíře aktivní v podvečer, večer a ráno, což někoho může odrazovat. Na druhou stranu, králík nehlučí jako např. papoušek, morče nebo pes. Jak již zaznělo, je potřeba se mu ale denně věnovat.
Ideální je mít ušáky dva – zpravidla nejlépe se spolu snáší kastrovaný samec a kastrovaná samice. Seznámení zvířat je potřeba dělat s trpělivostí a postupně. Péče o dva králíky není o nic víc náročná než péče o jedináčka.
Kastraci doporučujeme z mnoha důvodů - nejdůležitější je zdravotní hledisko, u samic zmizí riziko falešných březostí a rakovina dělohy. Celkově jsou kastrovaní králíci čistotnější, klidnější a příjemnější společníci. Včasná kastrace může také omezit projevy agresivity a teritoriálního chování. Kastraci doporučujeme nechat provést u veterináře - specialisty na drobné savce, který používá inhalační anestezii.
Králík by měl mít neustále k dispozici seno v jesličkách a vodu v napáječce. Seno je důležité z toho důvodu, neboť králík si neustálým přežvykováním brousí zuby. Jako doplňkové krmivo jsou vhodné různé granule – doporučujeme ty bezobilné. Granule nabídněte alespoň 2x týdně, maximálně obden. Samozřejmostí je také zelenina. Tu podáváme 2x denně, nejlépe ráno a večer, kdy je králík nejaktivnější. Pozor na podávání zeleného krmiva u mladých králíků do 7. týdne života, neboť může dojít k přemnožení kokcidií v trávicím traktu a následky mohou být fatální. Mezi nejvhodnější zeleninu patří mrkev, brokolice, celer a salát (rukola, listový). Ovoce podáváme v menší míře, např. jahody (plody i listy), jablko a opravdu jednou za čas ananas, kiwi, hrušku nebo banán. Přes den, jako pamlsky, můžeme nabídnout králíčkovi na okus větve vhodných stromů či keřů (např. jabloň, hrušeň, rybíz), sušené bylinky, květy a sušené kousky zeleniny.
Jsou dvě možnosti, jak králíka chovat. Buď na volno nebo v kleci. Jak ale zařídit ušákovi klec, aby se v ní cítil co nejlépe? Základem je velikost, alespoň 120x60x60 cm - i zde platí, že čím větší, tím lepší, záleží na prostorových možnostech), nejlepší je na klec napojit ještě ohrádku a zvětšit tak prostor.
Záchůdek se nejčastěji umisťuje do rohu klece a do něj patří kvalitní stelivo. Nejvhodnější jsou klasické dřevěné pelety. Na zem v kleci můžete dát kobereček, což se doporučuje zejména v zimních měsících. Stelivo by nemělo být po celé kleci, neboť králík se naučí vykonávat potřebu po celé kleci a ne ve “svém koutku“. Navíc je náročnější udržet klec čistou, pokud je stelivo po celém dně. Znečištěné stelivo pravidelně vybíráme a jednou do týdne provedeme výměnu celého obsahu za čisté stelivo. Mnoho lidí se obává zápachu. Lze však s jistotou říci, že pokud budete klec důsledně čistit, tak si toho, že sdílíte domácnost s králíkem, si ani nevšimnete.
Klec by měla být umístěna v prostoru, kde není průvan a kde je teplo. Králík dlouhodobě nižší teploty nesnese a mohl by prochladnout.
Nedílnou součástí výbavy pro králíky je:
Králíci nemají rádi nošení a zvedání ze země. Cítí se ohroženě, a i když jsou tací, kteří si na takovou manipulaci mohou zvyknout, je lepší králíka brát do náručí jen když je to opravdu potřeba a zbytečně ho nestresovat. Králíka nikdy neobracejte na záda, je to pro ně velmi zranitelná a stresující pozice. Králíka koupejte pouze v nejnutnějším případě. I u koupání platí, že je pro ně velmi stresující.
I králíček potřebuje zábavu a tak jsme vám tipy na to, jak ušatého kamaráda zabavit sepsali do našeho článku. Díky společné hře zaženete nudu a posílíte vzájemný vztah.
Doporučujeme alespoň jednou týdně udělat takovou malou zdravotní kontrolu králíka. Vypadá zdravě? Má čistou a zdravou kůži a srst bez roztočů? Nedrbe se? Neteče mu z očí nebo nosu? Pokud u svého mazlíčka zjistíte, že něco je jinak než obvykle, je na místě vyhledat pomoc veterináře. Zvíře pozorujte celkově ale neustále. Stavy, kdy odmítá potravu, pití a je malátné, bez zájmu o okolí mohou být známkou vážné nemoci. Pozornost věnujte také drápkům, které dorůstají a je potřeba je zkracovat.
Pokud máte možnost, instalujte za teplých dní na zahradu králíčkovi výběh, ohrádku, který řádně zabezpečte proti predátorům. Králík rád stráví nějaký čas na čerstvém vzduchu. Pokud zahradu nemáte, můžete ho vzít ven na postroji, na který ho nejdříve trpělivě navykněte. Postroj musí dobře padnout, jinak je riziko, že se z něj vyvlékne a uteče, nesmí ho ale zase nikde škrtit.
Králík se může snést s kočkou nebo psem, je však důležité na sebe zvířata zvykat postupně a v klidu. Během tohoto období je nikdy nenechávejte bez dozoru.