Papoušek zpěvavý
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
O korelách se říká, že jsou opeřenými mazlíčky pro začátečníky, ovšem není to tak úplně pravda. Tento krásný papoušek pocházející z Austrálie, který je hned po andulkách nejčastějším ptačím obyvatelem českých domácností, má svá specifika, kterým je třeba věnovat pozornost. Jak na chov korel, aby nedělaly radost jen ony vám, ale i vy jim, se dozvíte v tomto článku.
Korely jsou menšími příbuznými papouška kakadu, kterého připomínají svou malou chocholkou na hlavě. Jsou to velice společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí ve velkých hejnech, proto důrazně nedoporučujeme chovat jen jednoho jedince. Tito papoušci totiž potřebují budovat společenské vztahy a vyžadují mnoho pozornosti. Nedopřejete-li jim jedince stejného druhu, stanou se závislými na vás. V případě, že se svému mazlíčkovi nebudete věnovat, bude vás neustále volat. A je nutno dodat, že jejich křik není úplně příjemný. Jinak je to ale mírný a klidný pták.
V případě chovu jednoho jedince se mohou dále u papouška objevit psychické problémy – u samiček apatie, u samců zas agrese. Tuto osamělost nelze vyřešit jinak, než společenskou interakcí. Zrcátkem korely neobalamutíte a do jejich ubikace rozhodně nepatří. Korely také mohou být chovány s jinými druhy papoušků, především s andulkami, neofévami a kakariki, avšak je třeba mít na paměti, že se ve společnosti agresivnějších andulek hůře prosadí. Doporučujeme tedy chov v páru stejného druhu. Pokud se o ně budete dobře starat, budou vám dělat společnost 15-20 let.
Korely jsou velmi dobří letci, kteří ve volné přírodě dokáží zvládnout opravdu velké vzdálenosti, proto potřebují spoustu místa, aby si mohly protáhnout křídla. Pro šťastný život vyžadují prostornou klec či voliéru a možnost volného pohybu po bytě, samozřejmě se zavřenými okny. Létání udělá vašim mazlíčkům nejen radost, ale také posílí jejich svaly a kosti. Pro dvě korely zvolíme ubikaci o minimálních rozměrech 100 x 70 x 110 cm. Pokud se přeci jen rozhodnete pro chov jedené korely (které se však musíte denně dost věnovat a to až několik hodin), doporučujeme klec o miniální velikosti 60 x 50 x 80 cm.
Ve voliéře by neměla chybět podestýlka, lanka a bidýlka na šplhání, větve k ozobávání a také hračky. Korely potřebují plno zábavy a když si mají s čím hrát, jsou velmi aktivní a je na ně radost pohledět. Když se ale nudí, jsou flegmatické a depresivní.
Dále do ubikace umístěte pítko s čerstvou vodou, kterou je třeba měnit každý den. Pro podporu zdraví a doplnění vitaminů vám doporučujeme pořídit Vitakraft Aqua Drink, který slouží jako náhrada běžné pitné vody. Samozřejmostí je také krmítko a hnízdo, které poskytne korelám klidné místečko pro případnou snůšku.
Přirozenou potravou korel jsou semena travin a dalších stromů, někdy také jejich plody. V zajetí jsou základem jejich stravy kvalitní krmné směsi, které můžete pořídit přímo určené pro korely. Každý den ptákům nabízejte čerstvou dávku zeleného krmiva, zeleniny a ovoce. Důležité je, aby krmivo obsahovalo dostatek živin, minerálů, vitaminů. Nejčastěji se směsi skládají z prosa, lesklice, ovsa a slunečnice. Jako doplněk krmiva můžete zvolit celé klasy prosa či ovocné tyčinky. S těmi to ale nepřehánějte, aby papoušci zbytečně nepřibírali na váze. Nesmí chybět ani ptačí písek, zvaný grit, který pomáhá správnému trávení.
Chcete-li se ujistit, že vaši mazlíčci získávají z krmiva všechny potřebné živiny, můžete část základní směsi nahradit extrudovanými krmivy v podobě granulí. Ty mají vysokou nutriční hodnotu a díky jejich formě zamezují plýtvání a přebírání krmiva. Extrudované krmivo by ale mělo tvořit jen 40 % stravy papoušků, protože zrnka jsou jim přirozenější. Zvyknutí na tento typ stravy je pro korely celkem náročné, avšak určitě stojí za námahu.
Pokud korely chováte v interiéru, můžete jim po celý rok podávat identické krmivo. Venkovní ptactvo by ale mělo být krmeno podle aktuálního ročního období. V létě například podávejte zelené krmivo, tedy čerstvé zelené rostlinky. Mezi vhodné rostliny patří ptačinec, žabinec, pampeliška, mléčné klasy či zahradní bylinky. Přidat můžete také větvičky ovocných stromů, břízy, vrby, javoru či buku, které korely velmi rády oštipují. Bohatým přírodním zdrojem vitaminů je pro korely taky směs ovoce a zeleniny, kterou můžete pravidelně zpestřovat krmivo. Vhodným ovocem jsou jablka, meruňky, rybíz, třešně či hrozny, zeleninou zase například okurka, salát či mrkev. Nesnědené kousky ovoce a zeleniny z klece pravidelně odstraňujte, aby se nezkazily a nezpůsobily ptákům zdravotní potíže. Dále můžete svým korelám jídelníček zpestřit vaječnou směsí či naklíčenými semeny.