Jak na chov sklípkana?
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Felsuma madagaskarská je jednou z nejkrásnějších ještěrek, kterou s oblibou chovají po celém světě. Její tělo má totiž jasně zelenou barvu s oranžovými či červenými skvrnami. Ve volné přírodě ji ale snadno přehlédnete, jelikož nejčastěji obývá listnaté části stromů v tropických lesích na severu a východě Madagaskaru. Pokud vás tato zajímavá ještěrka okouzlila a rádi byste ji měli doma, přečtěte si tento článek, ať víte, jak se o ni dobře starat.
Felsumy ve volné přírodě žijí v páru či ve skupině s jedním samcem. I když se ne zřídkakdy stane, že navštíví domovy místních obyvatel, celý život prožijí na „svém stromě“. Obvykle dorůstají do velikosti až 30 cm, přičemž samci často bývají větší a barevnější než samice. Jsou to denní ještěrky – aktivní bývají od východu slunce do odpoledních hodin, poté se již kvůli horku schovávají do stínu a odpočívají.
Felsumy nejsou příliš plaché, ale stejně jako jiné ještěrky, i ony mají schopnost v případě ohrožení „pustit“ ocas. Oddělený ocas s sebou chvíli po puštění mrská a odvede tak pozornost predátora od samotné ještěrky. Té ocas opět znovu naroste, ovšem regenerát již pustit nemůže. Nový ocas také mívá odlišné zabarvení než zbytek těla a bývá na něm patrná rýha, odkud narostl. Proto si dávejte velký pozor, abyste své mazlíčky zbytečně neuváděli do pocitu nebezpečí. Při správné péči se felsumy dožívají až 10let.
Felsumy chovejte ideálně v páru či ve skupině v prostorném teráriu o minimální velikosti alespoň 80 x 40 x 40 cm pro pár. Nikdy nechovejte dva samce v jednom teráriu. Jelikož tyto ještěrky rády šplhají, terárium by mělo být orientované na výšku. Jako substrát zvolte rašelinu či rašelinu smíchanou s pískem.
Jednou z nejdůležitějších součástí terária jsou větve zbavené kůry či bambusové tyče a spousta zeleně. Větve a bambusové tyče dávejte do terária pouze vertikálně. Přirozeným domovem pro felsumy jsou tropické lesy, proto se snažte takové prostředí v teráriu simulovat. Stejně tak budete potřebovat zdroje tepla a světla (UVA a UVB žárovky), aby se teplota v ubikaci pohybovala okolo 25 °C (s nočním poklesem na 20 °C), pod žárovkou až 35 °C.
Není nutné pořizovat misku na vodu, jelikož felsumy pijí tak, že olizují kapky vody z listů a větví. Důležité je ale alespoň 2x denně rosit a udržovat v teráriu vlhkost okolo 60–80%. Doporučujeme pořídit si teploměr s vlhkoměrem a rozprašovač.
Ve volné přírodě se felsumy živí hlavně hmyzem, pavouky, přezrálým ovocem a nektarem z květů. Vzhledem k tomu, že jsou tyto ještěrky náchylné k obezitě, hmyzem krmíme jen 1–2x týdně, mláďata 3x. Každý den ale musí mít k dispozici alespoň měkké ovoce (banán, švestky, nektarinky, hroznové víno) nebo přesnídávku či med smíchaný s vodou. Tyto dobroty umístěte do nízké misky a dbejte na to, aby se potrava v teráriu nekazila.
Hlavní složkou krmiva by měli být cvrčci, které doporučujeme za tímto účelem chovat a dobře krmit. Než je také felsumám podáte, obalte je ve vitaminovém prášku. Pokud budete felsumy dobře krmit, projeví se to na jejich vzhledu i kondici.