SuperZoo

Jak chovat chameleona jemenského?

Chameleon jemenský je atraktivní plaz z horských a polohorských pouští Jemenského poloostrova, který si srdce chovatelů získal nejen pro svůj neobvyklý vzhled, ale také pro své zvláštní vlastnosti. Dokáže totiž měnit barvu podle např. podle nálady, osvětlení, teploty nebo celkového fyzického stavu. Chcete mít tohoto zajímavého ještěra doma? V našem článku se dozvíte, co všechno potřebuje a jaké klade nároky na svého chovatele.  

Co byste měli vědět o chameleonech 

Chameleon je jeden z mála exotických domácích zvířat, který je aktivní přes den a v noci spí. Jeho chov není nijak náročný, přesto je ale třeba dodržovat určitá pravidla.  

Doporučujeme pořízení jednoho chameleona. Chameleoni dorůstají až do velikosti 65 cmsamičky zhruba 45 cm. Samci se mohou v zajetí dožít až 6 let, samičky průměrně žijí 3–4 roky – život jim zkracují snůšky, které je velmi vyčerpávají. Samičku je třeba po každé snůšce zkontrolovat, neboť může dojít k vyhřeznutí kloaky. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat veterináře. 

Chameleoni jsou poměrně dost náladoví, plaší, a ne úplně společenští. Manipulovat by se s nimi mělo jen v nejnutnějších případech, neboť jsou velmi náchylní na stres. Nikdy chameleona nevytahujte z terária násilím, zacházejte s ním velmi opatrně. Mohli byste mu zlomit žebra nebo utrhnout drápky.

 

Jak by mělo vypadat terárium

Ve volné přírodě chameleoni tráví den nejčastěji v korunách stromů, proto pro chov svého nového mazlíčka pořiďte terárium orientované na výšku. Pro dospělého jedince budete potřebovat rozměr nejméně 90 x 45 x 90 cm. Dno terária vystelte substrátem připomínajícím přirozený biotop chameleonů – ideální je písek smíchaný s rašelinou. Dále přidejte živé rostliny, které pomohou vytvořit ideální mikroklima v teráriu (např. dracény, potos, fíkus, kalatea, bromélie, ibišek…) a dekorace jako jsou různé kameny či kořeny. Chybět by neměly rozhodně ani větve, na kterých může chameleon celý den pobývat. 

Pro zajištění optimálních životních podmínek potřebuje UVA žárovku, UVB žárovku, vlhkoměr a teploměr. Ideální teplota se pohybuje od 22 do 35 °C (od nejchladnější po nejteplejší místo s lokálním výhřevem). Důležité je také udržovat správnou vlhkost (55–65 %). Té docílíte pravidelným rosením rozprašovačem (ráno a večer) nebo můžete pořídit mlhovač. Dávejte pozor, abyste chameleonovi nerosili oči. Mohl by dostat zánět.  

 

Krmení 

Chameleoni jsou velmi žravá zvířata, která pozřou prakticky vše, na co přijdou. Ideálním krmivem jsou cvrčci, které alespoň jednou za 14 dní obalení ve vitamínech. Rádi si také pochutnají i na švábech, sarančatech, moučných červech či kobylkách. Hmyz ale musí být živý. Chameleoni jsou výhradně hmyzožravci - pro rostlinnou stravu nemají uzpůsobený trávicí systém.

Mladé chameleony krmte každý den, dospělé stačí ob den, aby se nepřekrmili.  

 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Chameleon