SuperZoo

Jak chovat andulku vlnkovanou?

Andulky patří pro svou krásu a nenáročnost k nejpopulárnějším opeřencům chovaných v našich domácnostech. Tento papoušek pochází z Austrálie, kde žije ve skupinách čítajících až 2000 jedinců. Jedná se tedy o velmi společenského tvora, který je nerad sám

Andulky patří pro svou krásu a nenáročnost k nejpopulárnějším opeřencům chovaných v našich domácnostech. Tento papoušek pochází z Austrálie, kde žije ve skupinách čítajících až 2000 jedinců. Jedná se tedy o velmi společenského tvora, který je nerad sám

Co byste měli vědět o andulkách 

Tito malí papoušci dokáží být vděčnými a milými kamarády, kteří rádi vyhledávají společnost svého majitele.

Andulka je dlouhoocasý pták dorůstající velikosti kolem 20 cm. Díky své nenáročnosti na chov a milé povaze jsou velmi oblíbené mezi začínajícími chovateli.  

Andulky rozhodně nejsou mazlíčky „na chvilku“ neboť se mohou dožít až 15 let, proto si jejich pořízení opravdu dobře rozmyslete. Na rozdíl od jiných papoušků nebývají většinou tolik hlučné a jsou velmi čilé. 

Jak andulku ochočit?

Základem je nic neuspěchat a vyvarovat se prudkých pohybů a hlasitých zvuků. Nikdy zvířata do ničehu nenuťte, zbytečně to pokazí budování vztahu mezi vámi. Po zabydlení v novém domově andulku necháme rozkoukat a mluvíme na ni tichým hlasem přes mříže, po pár dnech, pokud se nebojí, můžeme do klece dát ruku, např. klasem proso a toto několik dní opakovat. Andulky jsou zvědavé, dříve či později na ruku přijde sama. Hlavní je být v klidu. Jakmile si andulka zvykne a začne reagovat na své jméno, můžete ji pustit proletět po pokoji. 

Jednu andulku...nebo více?

I kdybychom se my lidé snažili sebevíce, společnost druhé andulky nikdy nenahradíme. Jedna andulka ke svému majiteli sice více přilne, ale ve skupině bude spokojenější. Na chov jednoho jedince musí být dostatek času, jinak se u papouška mohou objevit různé psychické poruchy (trhání peří, plachost nebo v některých případech dokonce agresivita). Samostatně chovaná zvířata, na které majitel nemá dostatek času mohou trpět na stres, který pak může vyústit v onemocnění. Pokud však i přesto někdo na pořízení jedné andulky trvá, je potřeba se jí denně několik hodin věnovat a mít pro ni prostornou, vhodně vybavenou klec.

Kde andulky chovat? 

Andulky chováme ve velké kleci nebo voliéře o minimální délce 1 – 1,5 m a výšce 80 cm. Jelikož andulky létají vodorovně, jsou pro ně kulaté klece nevhodné. Dno klece vyplňte pískem pro ptáky obohaceným vápnem nebo mušlovým štěrkem, který dobře absorbuje a dezinfikuje ptačí trus a obsahuje důležité minerály. Andulky se totiž rády v písku prochází a občas „uzobnou“, čímž podporují své trávení. Dopřejte jim na několik hodin denně pod vaším dozorem volný pohyb po bytě, ale dávejte pozor na jedovaté rostliny, horké plotny a otevřená okna!   

Andulky můžeme chovat celoročně ve venkovní voliéře

Vybavení klece 

V jejich ubikaci nesmí chybět bidýlka nebo větvičky ovocných stromů. Ty andulkám slouží jako přísun minerálů a pomáhají i s obrušováním drápků. Při výběru bidýlek a větviček do klece dbejte na to, aby měli různé průměry. Též by neměla v ubikaci chybět koupelna nebo mělká miska s vodou – andulky se totiž velmi rády koupou. Dále závěsná nerezová miska na krmení a napáječka

Vaše andulky se také neobejdou bez kamene na obrušování zobáku a sépiové kosti. Díky tomuto vybavení budou mít dostatek vápníků a jejich zobáčky budou mít správný tvar. A v neposlední řadě nesmíte zapomenout na hračky. Andulky jsou akční a hravé, proto uvítají v kleci zvonečky, houpačky, lana a žebříky Do klece můžete také umístit menší dřěvěné rohové patro. 

Celou klec je nutno čistit minimálně jednou týdně. Jednou za měsíc pak klec kompletně vydezinfikujte a vyměňte větvičky za nové. 

Krmení 

Ve svém přirozeném prostředí se andulky živí především semínky trav. Pro chov doma doporučujeme pořídit již připravené směsi z pro andulky nebo pro malé papoušky. Dospělé andulce budou stačit zhruba 2 čajové lžičky denně.  

Pokud budete chtít svým andulkám dopřát i nějaké zpestření, můžete jim do jídelníčku zařadit kousek ovoce, čerstvé i sušené bylinky, čerstvou pampelišku či ptačinec. Pořídit můžete také různé tyčinky s ovocem, ale s těmi opatrně. Obsahují vysoké množství kalorií a ve velkém množství by mohly ptákům uškodit.  

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Střední ptactvo