SuperZoo

Jak chovat alexandra malého?

Alexandr malý, středně velký papoušek se zeleným peřím, ve volné přírodě kraluje zalesněným i otevřeným oblastem Afriky, Indie, Tibetu, Číny a ostrovům Indického oceánu. Jeho zelené peří a červený zobáček ovšem můžete zahlédnout i v Jihozápadní Evropě, kde se zdivočelí jedinci z domácích chovů usídlili v parcích některých měst. Chcete-li i vy tohoto krásného papouška chovat doma a nejste si jistí, jak na to, přečtěte si náš článek. 

Co byste měli vědět o alexandru malém 

Alexandři malí jsou na chov poměrně nenároční papoušci, proto si je můžete pořídit i v případě, že ještě s chovem papoušků nemáte žádné nebo jen malé zkušenosti. Připravte se ale na to, že se jedná často o velmi hlasitého mazlíčka, jehož hlasový projev není vždy jen příjemný. Pořídíte-li si ale jen jednoho jedince, je pravděpodobné, že s dávkou trpělivosti ho naučíte mluvit. 

Alexandři jsou zvědaví, mírní ptáci, kteří přes den obvykle posedávají na vyvýšeném místě. Jsou také výbornými letci na krátké vzdálenosti, takže je dobré jim dopřát dostatek prostoru na protažení křídel.  

V přirozeném prostředí tito papoušci tvoří hejna, proto pokud nemáte čas se alexandrovi věnovat, nejlepší je pořídit alespoň pár, protože i přes veškerou snahu člověk papouškovi druhého papouškovi nikdy nanahradí.  

Jak by měla vypadat klec 

Alexandry můžete chovat v bytě i venku, protože se jedná o velmi odolné opeřence. Přesto je potřeba jim v obou případech přizpůsobit podmínky, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím.  

Pokud se rozhodnete pro chov v bytě, dbejte na to, aby byla klec dostatečně velká k tomu, aby se v ní papoušci mohli občas trošku protáhnout, nejméně tedy 80 x 60 x 80 cm. Samozřejmě je nutné alexandrům každý den dopřát volný pohyb po bytě, ale musíte být opravdu opatrní, aby vám papoušci neuletěli nebo se nezranili. Vždy mějte zavřená okna a ideálně je zakryjte záclonou, aby ptáci nenaráželi do skla. 

Klec umístěte do klidné světlé místnosti, ale vyvarujte se přímému slunci, topení a průvanu. Není tedy vhodné papoušky mít v blízkosti oken. Při větrání klec raději zakrývejte. Nedoporučujeme ani klec mít v kuchyni, jelikož při vaření vzniká mnoho výparů, které zvířatům nedělají dobře.  

Chovat alexandry ale také můžete ve venkovní voliéře, ideálně kombinované s venkovní a vnitřní částí. Papoušci jsou sice velmi odolní, nicméně hlavně v chladnějších měsících potřebují mít kam se schovat před deštěm a větrem. Také jsou náchylní na omrzání nohou, proto je důležité, aby měli k dispozici místnost, ve které nemrzne.  

Kromě samotné klece či voliéry budete potřebovat také základní vybavení, které zahrnuje bidýlka (dbejte na to, aby byla dostatečně silná. Ideální je kombinovat různé průměry a volte nejlépe přírodní materiály), krmítko, pítko, koupelnu (alexandři se rádi koupou). Nezapomeňte také vybrat vhodnou podestýlku a pořídit nějaké hračky, které vašim papouškům zpříjemní den. Vhodné jsou jak hračky z přírodních materiálů, díky nimž si ptáci obrousí zobák, tak i plastové jako jsou třeba zvonečky. Velmi oblíbené jsou u alexandrů houpačky, lana a kruhy.  

Krmení 

Jako krmivo pro alexandry je nejlepší pořídit již namixované kvalitní směsi pro středně velké papoušky, které obsahují proso, pšenici lesklici, semenec, nahý oves, semena slunečnice, kardi nebo lněné semínko. Je dobré, když směs obsahuje i další potřebné živiny, vitaminy, minerály a grit. Také můžete část základní směsi nahradit extrudovanými krmivy v podobě granulí. To je zvláště vhodné, pokud mají papoušci tendenci krmivo přebírat a vybírat si jen oblíbená semínka. Jelikož ale tato krmiva mají vysokou nutriční hodnotu, měla by tvořit jen zhruba 40 % ze základní stravy.  

Jako doplňkové krmivo můžete denně nabízet čerstvé zelené krmivo (ptačinec žabinec, pampeliška, mléčné klasy obilovin, zahradní bylinky…), ovoce (jablko, meruňka, banán, rybíz, hrozny, třešně…) a zeleninu (okurka, mrkev, čerstvá kukuřice…). Pozor – nikdy ptákům nepodávejte avokádo nebo syrové fazole – mohli byste je otrávit!  

Kromě toho alexandrům občas nabídněte také větve na okusování, vhodné jsou ovocné stromy, bříza, vrba, javor, buk, olše nebo jilm. Dále jim pro dobré trávení poskytněte grit, naklíčená semena na doplnění vitaminů, a zvláště v době hnízdění nezapomeňte na vaječné krmivo – míchanici či směs. Můžete jim občas udělat radost i nějakým pamlskem, ale snažte se vybrat takový, který neobsahuje mnoho konzervantů a cukru.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Střední ptactvo