SuperZoo

Jak chovat agamu vousatou?

Agama vousatá je krásný ještěr pocházející z jihovýchodní a střední Austrálie a Tasmánie. Není to žádný drobeček – může dorůst až 60 cm. Celosvětově patří mezi nejoblíbenější terarijní zvířata a je často první volbou teraristů - začátečníků. Ve volné přírodě ji najdete v pouštích, polopouštích, buších či v savanách, kde aktivně loví hmyz a dožívá se zhruba 12–17 let.  

Co byste měli vědět o agamách 

Agamy jsou velmi klidní ještěři, kteří si celkem rychle dokážou zvyknout na manipulaci a přítomnost člověka. Chovat je můžete jak ve skupině, tak po jednom. Pokud se ale rozhodnete pro více jedinců, doporučujeme raději pořídit stejnopohlavní pár nebo jednoho samečka a dvě nebo tři samičky. Samci totiž bývají poměrně náruživí a jednu samičku by mohli utýrat. Důležité je také agamy dostatečně krmit, jelikož jsou to velmi nenažraná zvířátka. V případě nedostatku potravy si mláďata mohou navzájem okusovat špičky ocásků a prstíků na nohách.  

Když budete s agamou manipulovat, nikdy ji z ubikace nevyndávejte násilím! Mohli byste si navzájem ublížit. Agamu při manipulaci nikdy neberte za ocas a nesnažte se ji držet uprostřed těla. Opatrně a v klidu jí podepřete nohy, aby se u vás nezmítala.  

 

Jak by měla vypadat ubikace 

Agamy rostou podle velikosti terária, nicméně to neznamená, že si chovatel může vybrat, jak velkou agamu bude doma mít. Minimální velikost terária pro jednu agamu by měla být alespoň 100 x 50 x 50 cm, pro dvě 120 x 60 x 60 cm a pro tři 140 x 70 x 70 cm. Ubikace by měla být co nejblíže jejich přirozenému prostředí, proto na dno přidejte vrstvu pouštního písku). Nezapomeňte také přidat různé suché větve, kořeny či kameny, aby se agama cítila jako doma v Austrálii. Doporučujeme pořídit 3D pozadí s různými odpočívadly. 

Pro mláďata zařizujeme menší terárium než pro dospělé agamy. V takovém teráriu nebudou mláďata tolik vystavená stresu a naučí se v něm lépe lovit hmyz, který nebude mít tolik prostoru k úniku jako by tomu bylo ve velkém teráriu.

Agamy jsou teplomilné, proto je potřeba přes den v teráriu udržovat teplotu v rozmezí 28–32°C. V noci okolo 21 °C. Tepla v teráriu docílíte žárovkami (skleněné, nebo keramické). Doporučujeme použití žárovek, které agamy hřejí shora a tvoří tak dojem sluníčka. Nezapomeňte mít v teráriu teploměr a vlhkoměr, abyste mohli kontrolovat životní podmínky. Dále je třeba UVB osvětlení, které slouží jako zdroj světla a pro vytvoření vitamínu D - pro plazy je toto osvětlení životně důležité. 

Samozřejmostí je i miska na vodu a krmivo, která by měla být velká alespoň jako půlka agamy. Agamy totiž vodu většinou milují a rády se v ní koupou, zároveň ji také samozřejmě pijí a konají do ní potřebu. Proto je potřeba ji každý den měnit

 

Krmení 

Agamy jsou hmyzožraví dravci, takže pokud máte problém s hmyzem, určitě si agamu nepořizujte. Svou potravu totiž tito ještěři vyžadují živou.  

Hmyz můžete koupit a chovat jako potravu pro svého mazlíčka nebo si ho nachytat venku na louce (jaro, léto) nejlépe dál od silnice a mimo město. Smýkaný hmyz je plný živin. Co se týče druhů, agamy nejsou příliš vybíravé a pochutnají si cvrčcích či sarančatech. Jednou za čas můžete dát švába nebo moučného červa. V dospělosti si rády dopřejí o holátka. Dále můžete agamě dopřát i rostlinnou stravu – špenát, rukolu, polníček, jitrocel či pampelišky. Důležité je krmivo obohacovat o vitamínovo-minerální doplněk.

Mláďata agam upřednostňují živočišnou stravu před rostlinnou. U dospělého jedince je poměr obrácený, 70 % jídelníčku většinou tvoří rostlinná strava a zbylých 30 % živočišná.  

Agamy jsou známé tím, že „sežerou, na co přijdou“ a mohly by prakticky jíst neustále.  

Mladé agamy krmte každý den, starší ideálně ob den. Někdy jim můžete udělat až čtyřdenní půst, čímž budete simulovat život ve volné přírodě. Občasný půst podporuje trávení a vylučování a je pro agamy zcela přirozený

 

Zimování 

Pokud chováte pouze jednu agamu, není zimování nezbytně nutné. Nicméně díky zimnímu odpočinku se můžou agamy dožít vyššího věku. Zvláště v případě, že chováte samici, je zimování mezi snůškami opravdu vhodné. U více jedinců je zimování přínosné z hlediska lepšího rozmnožování, ale zvířata musí být dostatečně velká (40–42 cm) a naprosto zdravá. Zimujeme pouze dospělá a zdravá zvířata! 

Zimování v zajetí provádíme ve zhaslém teráriu při stále teplotě 17–19 °C. Jelikož i v přírodě přichází zima a tma postupně, i vy budete muset agamu na „zimní spánek“ muset chvíli připravovat. Zvíře nejprve přestaňte krmit, aby se mohlo před zazimováním dokonale vyprázdnit a po dobu 4–6 týdnů sviťte a topte jen několik hodin denně.  

Agama během zimování jen nespí, ale je také trochu aktivní. Proto je důležité, aby v teráriu měla k dispozici misku s vodou. Musí totiž stále hydratovat. Dále je vhodné, aby byla v teráriu vrstva čistého písku, do kterého se může zahrabat. Doba zimování je zhruba 2 měsíce, po celou dobu ale agamu kontrolujte a v případě, že u ní zaznamenáte přílišný úbytek váhy, zazimování raději ukončete předčasně.  

Odzimování provádíme stejně jako zazimování postupně. S krmením začínáme zhruba po 2 týdnech postupného svícení a topení. 

 

 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Agama