Jak chovat agamu vousatou?
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Agama osadní je ještěr obývající střední Afriku, kde ho najdeme na skalách a stromech v suchých tropických lesích či savanách. Setkat se s touto agamou ale můžeme i v okrajových částech měst. Pokud se vám tento denní ještěr zalíbil a rádi byste si ho pořídili domů, přečtěte si tento článek, ať víte, jak se o něj správně starat.
Agamy ve volné přírodě žijí ve skupinách s jedním dominantním samcem a více samicemi, pro domácí chov tedy doporučujeme také pořídit skupinu. V zajetí se agamy množí jen vzácně, proto se nemusíte bát, že byste brzy měli doma ještěrek příliš mnoho.
Agamy obvykle dorůstají do velikosti 35–40 cm, přičemž samci jsou zřetelně větší než samičky. Rozdílná je také barva, která se mění v závislosti na teplotě a momentálním psychickém rozpoložení jedince. Obvykle jsou ale dominantní samci modrošedí s červenooranžovou hlavou a samičky a mláďata olivově zelení či šedí se žlutou hlavičkou. V exponovaných okamžicích se ale samcům zabarví končetiny do jasně modré a hlava a ramena jsou jasně oranžová. Samičkám na těle vystoupí červenohnědé tečkování, které na nich můžete vidět i v době březosti.
Terárium pro agamy by mělo být prostorné a vysoké o minimální velikosti 200 x 100 x 200 cm. Důležité je, aby v něm byla nízká vlhkost vzduchu.
Jako substrát je na dno vhodné umístit písek se štěrkem, ale je třeba dávat pozor, aby kamínky nebyly příliš ostré a zvířata nezranila. Dále v terárku vytvořte skalku s vyvýšeným místem a kamenité plochy s větvemi. Agamy také uvítají úkryt a rostliny.
Tento druh ještěrky vyžaduje vysokou intenzitu osvětlení, proto nezapomeňte pořídit vhodné zdroje UVA a UVB záření. Jelikož by v teráriu měla být přes den teplota okolo 30–35 °C (s nočním poklesem na 19–22 °C), umístit do něj můžete i topný kabel. Pod výhřevem by teplota neměla přesahovat 45 °C. Terárium každé ráno, ideálně hned po rozsvícení, roste rozprašovačem, agamy totiž pijí tak, že olizují kapky vody. Nepotřebují tedy misku s vodou.
Agamy jsou hmyzožravé, proto jejich hlavní složku krmiva tvoří krmný hmyz jako jsou například cvrčci, švábi, kobylky, larvy potemníků nebo chemicky neošetřený smýkaný hmyz. Mláďata vyžadují krmení každý den, dospělcům hmyz podáváme ob den. Občas můžete agamám zpestřit jídelníček listy či květy rostlin (pampeliška, jetel) či kousky ovoce. Doporučujeme také stravu obohatit o vitamíny, minerály a vápník, které lze zakoupit v prášku. Například v něm můžete obalit hmyz.