SuperZoo

Habešská kočka

Habešská kočka patří mezi nejstarší plemena koček. Jde o středně velkou, dobře osvalenou a aktivní kočku, která je velmi společenská a svého člověka bude ráda kamkoliv následovat po bytě.

 

 

 

Země původu: Etiopie 

Zařazení FIFE: Skupina III – Krátkosrsté a somálské kočky  

Historie v kostce 

Habešská kočka pochází z oblasti Habeše, což je dnešní Etiopie. Tyto kočky pravděpodobně přivezli britští vojáci do Británie v druhé polovině 19. století, kde se začalo s cíleným šlechtěním. První oficiální zmínka o habešské kočce je z roku 1896, ale až roku 1929 existovalo dostatečné množství jedinců k tomu, aby mohl vzniknout první Abyssinian Cat Club a mohl být tak zároveň i sepsán standard plemene. Obě světové války měli velmi negativní dopad na plemeno, ale až druhá světová válka téměř zlikvidovala celou chovnou základnu, neboť zbylo jen několik málo jedinců. Vše se naštěstí podařilo zachránit, chov byl obnoven a plemeno se roku 1949 dočkalo uznání od FIFE. Habešanky začali být velmi oblíbené a chovatelská základna se ustálila. To se však nedalo říct o chovu v USA, kde nízký počet jedinců vedl k inbreedingu (příbuzenské plemenitbě) a výskytu závažných onemocnění. K rozšíření populačního genofondu musela být tedy použita další, podobná plemena. V dnešní době si chov habešky vede velmi dobře, nicméně křížení s jinými plemeny je striktně zakázáno – a to dokonce i s dlouhosrstou variantou habešské kočky - somálskou kočkou.  

Povaha 

Habešská kočka je velmi chytrá kočka, která zbožňuje tělesný kontakt a pozornost svého člověka. Není přehnaně aktivní, ale rozhodně není žádným gaučákem. Je zvědavá a miluje běh a šplhání, proto ocení velké, členité škrabadlo a další prolézačky. Nerada je sama, proto by velmi zaměstnaní lidé měli zvážit pořízení druhého kočičího kamaráda. Není hlučná, ale pokud má pocit, že nedostává tolik pozornosti nebo že se nudí, najde si zábavu, která se jistě jejímu majiteli líbit nebude. Je vynalézavá a dostane se všude, jak se říká, je jí všude plno, protože u všeho ráda asistuje. 

Péče o srst 

Péče o srst není náročná, protože stačí jednou týdně projet srst kartáčem – buď se štětinami nebo s jemnými zuby. 

Zdraví 

Zdraví těchto koček je obecně dobré, jen je dobré určitě větší pozornost věnovat péči o ústní dutinu. Habešky jsou náchylné na tvorbu zubního kamene a záněty dásní. U habešských a somálských koček se vyskytuje dědičné, hemolytické onemocnění deficit pyruvátkinázy. 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Krátkosrsté a somálské kočky