SuperZoo

Gekončík noční

Gekončík noční je jeden z nejméně na chov náročných ještěrů, který pochází z kamenitých pouští či suchých horských oblastí Afgánistánu, Íránu a Íráku. Je to krásný tvor, který existuje hned v několika barevných mutacích, a hlavně má opravdu milou a mírnou povahu, pro niž si jej oblíbili chovatelé po celém světě.  Při dobré péči se může dožít až 20 let.  

Co byste měli o gekončíkovi vědět 

Gekončíci jsou lidem sympatičtí nejen svou povahou, ale také vzhledem. Na rozdíl od jiných gekonů totiž mají pohyblivá víčka, která otevírají a zavírají dle libosti. Díky tomu jejich mimika získává živý a pohyblivý výraz.  

Tělo gekončíka dorůstá do velikosti 20–30 cm. Jelikož je to společenské zvíře, nejlepší je chovat gekončíky ve skupině – ideální je jeden samec a více samic (doporučuje se 3–5). Pokud byste se rozhodli chovat jen pár, pak raději volte dvě samice. Někdy však i mezi samicemi může docházet k potyčkám, zejména pokud není terárium dostatečně prostorné. Chovat pouze jednoho samce či samici by zase mohlo být pro samičku velmi vyčerpávající, neboť samci jsou velmi náruživý. Jak již název napovídá, jde o ještěra s noční aktivitou.  

 

Jak by měla vypadat ubikace 

Gekončíky můžeme chovat v teráriu, avšak mějte na paměti, že budou potřebovat dostatek prostoru. Pro skupinu se doporučuje nejméně 100 x 50 x 50 cm, ale čím větší ubikaci budou vaši mazlíčci mít, tím budou šťastnější. Gekončíci neumí šplhat po skle ani po plastu, takže není nutné, aby bylo terárium vysoké. Jsou to pozemní ještěři, zásadní je terárium s velkou plochou dna. 

Na dno terária umístěte terarijní písek. Ideální je jej smíchat s vodou a následně udusat. Dále pořiďte velké množství úkrytů, skalek a kořenů. Úkryt můžete vyrobit například z rozpůlené skořápky kokosu. Terárium je vhodné rozčlenit pomocí skalnatých teras, na které gekončíci budou rádi lézt. Samozřejmostí je mělká miska na vodu

Vzhledem k tomu, že jsou gekončíci aktivní v noci, nejsou nároční na kvalitu a intenzitu světla, takže vašim mazlíčkům bude stačit obyčejná žárovka zavěšená nad vyhřívacím místem. Díky ní bude v teráriu dostatek světla i tepla.  

Teplota vzduchu v teráriu by měla být v rozmezí 25–28 °C, s nočním poklesem na 20–24°C. Doporučujeme do terária umístit teploměr. Dbejte na to, aby teplota na vyhřívacím místě byla přibližně 35 °C.  

 

Krmení 

Gekončíci jsou hmyzožravci a jejich strava se skládá z živého hmyzu a jeho larev. Nejvhodnějším jsou však cvrčci domácí, banánoví či čerstvě nachytaná sarančata. Na zpestření můžete nabídnout například šváby argentinské, šváby Scherfordela tartara nebo larvy potemníka brazilského či zavíječe voskového. Dále dodáváme vitamíny a minerály v sypké formě. Samičkám je vhodné zvláště v době reprodukce nabídnout i myší holátka. V létě doporučujme krmit smýkaným hmyzem. 

Doporučujeme pořídit vitamínový a vápníkový doplněk stravy, ve kterém jednou za týden hmyz obalte. Tyto přípravky gekončíkům obvykle hodně chutnají, takže je můžete využít i v případě, kdy potřebují trochu rozkrmit.   


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Gekončík