SuperZoo

Gekon obrovský

Gekon obrovský je nádherně zbarvený noční ještěr, který patří k největším ze zástupců gekonovitých. Patři mezi jedno z nejdéle chovaných terarijních zvířat, možná právě kvůli jeho nápadnému zbarvení. Pokud i vás šedo-modře zbarvený ještěr s cihlovými skvrnami učaroval, přečtěte si tento článek a zjistěte, co všechno je k jeho chovu potřeba.

Co byste měli vědět o gekonovi obrovském 

Gekony můžete ve volné přírodě potkat v tropických oblastech jihovýchodní Asie – v Indii, Thajsku, Vietnamu, Indonésii Malajsii nebo na Filipínách. Nejčastěji ho můžete zahlédnout v korunách stromů nebo v jejich dutinách ve vlhkých lesích, výjimkou ale nejsou ani staré domy či obydlené lokality ve městech. V lidských obydlích obvykle odpočívá schovaný ve škvírách a večer vylézá na lov. Při této aktivitě vydává zvláštní štěkavé zvuky, které lze slyšet až na 100 metrů od zvířete.  

Tělo gekona obrovského připomíná válec s obrovskou hlavou trojúhelníkového tvaru. Dorůst může do délky až 35 cm, včetně ocasu. Kromě barvy kůže vás na první pohled zaujmou velké oči se štěrbinovitou zorničkou, které díky srostlým víčkům ani nemrknou. V zajetí se mohou dožít až 10 let.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Ideálním domovem pro vašeho gekona bude polosuché až pralesní terárium orientované na výšku. Velké by mělo být alespoň 80 x 50 x 100 cm, ale čím více prostoru gekonovi dopřejete, tím lépe.  

Dno terária vystelte rašelinou smíchanou s pískem a přidejte silné větve, duté roury z korku či umělé květiny na výzdobu. Nezapomeňte pořídit i nějaké úkryty, ať má váš mazlíček kde přes den odpočívat. Zadní stěnu uzpůsobte gekonovi k lezení.  

Dále do terária pořiďte topnou žárovku. Přes teplotu udržujte mezi 27–33 °C, v noci 22–25 °C, pod zdrojem záření 35–40 °C. Světelný režim by měl být co nejpřirozenější, což tedy znamená 12 hodin. Ideální vlhkost v teráriu je 50–60 % ve dne a 80–90 % v noci, rosení tedy provádíme 2x denně. Doporučujeme umístit do terária teploměr a vlhkoměr, ať máte jeho životní podmínky pod kontrolou.  Nezapomeňte gekonovi zajistit pitný režim pomocí misky s čerstvou vodou.  

Krmivo 

Gekoni se živí větším hmyzem či menšími obratlovci. Na jeho menu by se měli objevit například cvrčci, švábi nebo sarančata, která si gekon rád uloví živá. Nechcete-li se hmyzu dotýkat, pořiďte si na krmení speciální pinzetu. Z malých obratlovců můžete gekonovi nabídnout zvířata odpovídající velikostí myši středního vzrůstu.  

Dospělce obvykle krmíme 3 x týdně 2–4 cvrčky, mláďatům krmivo dopřáváme 1- 2x denně podle toho, kolik jsou schopna sníst. Potravu gekonů je dobré obohacovat minerály, vitamíny a vápníkem.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Gekončík