První pomoc při uštknutí nebo bodnutí hmyzem
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Epilepsie je onemocnění nervové soustavy, které je náročné nejen pro samotného psa, ale také pro nás jako majitele, protože není nic horšího než bezmoc, kterou máte, když se epilepsie u milovaného psa projeví. Co při záchvatu udělat a lze epilepsie léčit či jí předcházet? To se dozvíte v našem článku.
Epilepsie je onemocnění nervové soustavy, kterým dle výzkumů trpí až 3 % psů. Způsobují ho nadměrné elektrické výboje v mozku (konkrétně nadměrné dráždění nervových buněk elektrickými výboji). Příčin těchto záchvatů je hodně, ale nejčastěji se uvádí dědičnost, vývojové vady (poruchy porodu), nádorová onemocnění mozku, cévní mozkové příhody nebo traumatické události (škrcení, topení apod.) a úrazy hlavy. Epilepsie může nastat kdykoliv v průběhu života, a to bohužel naprosto nečekaně, kdy dopředu nelze zjistit, zda se blíží. Existuje mnoho druhů epileptických záchvatů, ne vždy jde o bezvědomí spojené s křečemi. Může jít také třeba o záškuby po těle. Projevy se mohou, ale nemusí opakovat.
Pozor! Pokud pes vykazuje známky epileptického záchvatu neznamená to nutně, že epilepsii má. Může jít o například o poškození mozku nebo nádor. Vždy je pak třeba co nejrychleji vzít svého miláčka k veterináři, který určí přesnou diagnózu.
Při záchvatu pes nejčastěji leží na boku a má křeče nebo záškuby. I když má oči otevřené, nereaguje na nic. Kromě nevnímání se může objevit také silné slinění, cvakání zubů nebo dokonce inkontinence či defekace. Pokud pes ztrácí vědomí, je ohrožený na životě a musí okamžitě na veterinu. Záchvaty trvají od několika sekund až po několik minut a nastávají nejčastěji když se pes probudí, kdy dochází ke zvýšení mozkové aktivity. Záchvat může i skončit smrtí a to zejména pokud nebere konce a pak nastává vyčerpání, zástava dýchaní a kolaps. Bohužel nelze říci, v jakém časovém horizontu se záchvaty mohou vracet. Je individuální. Jak epileptický záchvat probíhá?
1. fáze (prodoromální) – nepatrné změny v chování psa
2. fáze (fáze aury) – pes je neklidný, ustrašený či kňučí
3. fáze (fáze iktu) – přichází záchvat jako takový
4. fáze (postiktální) – po záchvatu bude pes pravděpodobně velmi unavený, hladový, žíznivý nebo dezorientovaný.
Ačkoliv víme, že je to velmi těžké a psychicky náročné, je třeba abyste jako majitel psa zachoval klid. Během záchvatu je nutné dodržet několik zásad:
Nejprve je třeba podotknout, že epilepsie se, stejně jako jiná neurologická onemocnění, nedá léčit. Pokud k záchvatům dochází ojediněle, není nutná podpůrná medikace, pokud jsou však záchvaty časté, veterinář předepíše léky, které mohou pomáhat epilepsii ustát (nejčastěji fenobarbital nebo se používá také bromid draselný, případně je u spoustu psů efektivní kombinace obojího). Při podávání fenobarbitalu je třeba sledovat jaterní hodnoty.
Pokud máte nemocného pejska, je třeba být všímavější a vyvarovat se situacím, které mohou epilepsii spouštět. Pokud pozorujete přicházející záchvat, dejte psovi ihned podpůrné prostředky od veterináře (ano, tady jde skutečně o vteřiny). Psovi do krmné dávky přidejte vitamín D a hořčík a udržujte celkově psa v dobré kondici (kvalitní krmivo, vhodný pohyb atd.).