SuperZoo

Eklektus různobarvý

Eklektus různobarvý je, jak už jeho název napovídá, pestře zbarvený papoušek, který vás uchvátí nejen svým nádherným vzhledem, ale také svou povahou a šikovností. Dokáže se dokonce naučit i mluvit. Chcete-li si tohoto opeřeného kamaráda pořídit domů, pojďte se s námi podívat na to, jak se o něj správně starat. Společnost vám totiž může dělat až 30 let.

Co byste měli o eklektovi různobarevném vědět 

Eklektové ve volné přírodě obývají téměř všechny typy lesů, plantáže a zahradní oblasti na území od severní Austrálie, Šalamounské ostrovy, Papuu Novou Guineu až po ostrovy Indonésie. Existuje celkem 9 druhů tohoto papouška, ač se dlouhou dobu myslelo, že jich je mnohem více. Eklektus různobarevný má velmi výrazný pohlavní dimorfismus a samci a samice mají naprosto rozdílné zbarvení.  

Peří samečka je převážně zelené, avšak primární letky jsou modré a na bocích a v ohbí křídel je zabarvený do červena. Zobák je světle žluto-oranžový. Oproti tomu samičky jsou červeno-modré až fialové a zobák mají černý. V chovech ale můžete najít i jiné barevné mutace. Tělo papouška dorůstá do velikosti až 42 cm.  

Tito papoušci tvoří páry na celý život a při sestavování páru je třeba vždy dávat samici k samci. V opačném případě by samička mohla být k samci agresivní. Jinak se ale jedná o velmi milé, klidné, vysoce inteligentní mazlíčky, které lze naučit několik slov a různé triky. 

Obrázok, na ktorom je vták, papagáj, exteriér, zobák Obsah vygenerovaný umelou inteligenciou môže byť nesprávny.

Jak by měla vypadat ubikace

Ačkoliv je z mnoha důvodů lepší tohoto papouška chovat ve venkovní voliéře, je možný i domácí chov v kleci. Měla by být však velká alespoň 100 x 100 x100 cm a mazlíček musí mít možnost proletu po zabezpečené domácnosti a dostatek hraček a interakce se svým majitelem.

Při venkovním chovu ve voliéře je třeba myslet na to, že tito papoušci pochází z teplých krajin a v zimě tedy budou potřebovat temperované zimoviště, ve kterém bude alespoň 15 °C. Voliéra pro pár musí být prostorná a členitá – pořiďte různé parkosy, duté kmeny, keře a nejedovaté rostliny, které prostor rozdělí a dopřejí papouškům prolézačky a možnost se schovat. V období roku totiž mohou samičky být na samce agresivní a tímto způsobem se můžete vyhnout krvavým konfliktům.  

Do ubikace nezapomeňte umístit misku na napájení či pítkokrmítko, různě velká bidýlka nebo větve ovocných stromů a také koupelnu nebo větší misku na vodu na koupání. Tito papoušci se totiž velmi rádi koupou. 

Krmení 

Základem potravy pro eklekty je ovoce a zelenina, kterými se živí ve volné přírodě. Mají rádi například jablka, hrušky, banány, kiwi, jahody, hrozny, fíky, papriku, mrkev, červenou řepu, hrášek, mangold a také třeba granátové jablko, mango, papáju, mučenku, a dokonce i v menší míře si pochutnají i na chilli papričkách. Nikdy jim ale nedávejte avokádo, které je pro papoušky toxické! 20 % krmiva by měla tvořit kompletní krmná směs pro velké papoušky nebo přímo pro eklektuse. 

Pro zpestření můžete eklektovi podat naklíčené fazolky mungo či naklíčenou směs zrní. Radost mu udělá i celá rostlina smetánky lékařské. Na okus podávejte větvičky z ovocných stromů a nezapomeňte ani na sépiovou kost a grit.  

Zdraví a nemoci 

Při nevhodné stravě mohou mít eklektové sklony k obezitě, což pak vede ke zdravotním komplikacím. Jestliže se z potravy eklektům nedostává dostatek vápníku, mohou onemocnět moučnivkou, na kterou je tento druh papouška obzvlášť citlivý. Dále se u papoušků může objevit vysoce nakažlivá nemoc PBFD. Jedná se o virové onemocnění zobáku a peří, která se projevuje dystrofickými změnami peří a jeho vypadáváním a také deformací zobáku.  

V neposlední řadě je třeba dbát na jejich psychické zdraví, jelikož jsou tito ptáci velmi náchylní na stres a nejrůznější poruchy vzniklé z nudy, které se mohou projevit i sebepoškozováním. Je tedy třeba, aby měli neustále nějakou činnost, nové podněty a aktivity.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Velké ptactvo