Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Cushing, neboli cushingův syndrom, je zákeřné onemocnění, které způsobuje abnormálně vysoká hladina hormonu kortizolu. Jak cushingův syndrom poznat a zda jej lze léčit se dozvíte v našem článku.
Cushing je endokrinní onemocnění, což znamená, že je spjaté s hormonální poruchou. Hormon kortizol (známý jako hormon stresu) se tvoří v nadledvinkách. Tento hormon je nezbytný pro celkovou „pohodu“ organismu a působí protizánětlivě. Dále podporuje rozklad bílkovin a zvyšuje cukr v krvi. Jeho hladina se přirozeně zvyšuje při psychické zátěži. Z toho vyplývá, že pro tělo je kortizol důležitý. Problém nastává, kdy je jeho nadbytek.
Cushingův syndrom se rozděluje na centrální a periferní. V případě periferního vzniká v hypofýze (část mozku) k nádorovému procesu, který stimuluje nadledvinku právě k tvorbě kortizolu. Tyto nádory však bývají zhruba z 80 % nezhoubné. U periferního cushingu vzniká nádorový proces přímo v nadledvince a opět vede k nadměrné produkci kortizolu. V tomto případě jsou tyto nádory cca v polovině případů zhoubné.
Cushing postihuje nejčastěji starší psy. Periferní forma cushingu se dokonce více vyskytuje u psů velkých plemen. Nejčastějšími příznaky, které se mohou u psů vyskytovat buď velmi mírně nebo naopak výraznější formou a naráz jsou:
Léčba cushingu je dvojí. První je chirurgická varianta, kdy se nádor v mozku nebo nadledvině odstraní. Jde však samozřejmě o náročnější úkon. Druhá varianta zahrnuje léčbu léky. Pokud veterinář stanoví, že chirurgie nepřipadá v úvahu z různých důvodů (hlavně věk psa, přítomnost metastází nebo jiná nemožnost operace) lze tlumit nadměrnou produkci kortizolu léky. Úspěšnost léčby závisí na tom, zda je nádor zhoubný či nezhoubný a zda jde o centrální nebo periferní cushing. Pokud je nádor nezhoubný a jde o centrální cushing, může pejsek ještě kvalitně žít několik let.