SuperZoo

Co způsobuje zvracení u psů?

Zvracení u psa je pro mnoho lidí normální věc, ale pravdou je, že i tato zdánlivě banální věc může mít mnoho příčin. Může jít o dietní chyby, nebo dokonce o vážné infekční onemocnění. Je důležité psa pozorovat, ve většině případech však doporučujeme spojit se s veterinářem.

Proč pes zvrací?

Příznak onemocnění

Zvracení běžně potká psa několikrát do roka. Jedná se o ochranný reflex trávicí soustavy. Pokud však uvidíte, že pes zvrací krev, nafukuje se mu břicho nebo se snaží něco vyzvracet a nejde mu to, ihned vyhledejte veterináře. V tuto chvíli může totiž jít opravdu o minuty. Následek každého zaváhání může být bohužel fatální. Nejčastěji se jedná o neprůchodnost střev nebo torzi žaludku, která je poměrně častým problémem u velkých a obřích psů.

Pokud se u psa žádný z výše uvedených příznaků neprojevil, odeberte krmivo. Pokud zpozorujete, že zvíře zvrací i po napití vody, odeberte dočasně i vodu. Pokud pes zvrací nadále bez potravy a vody, vyhledejte veterináře, může se jednat o příznak infekčního onemocnění jater, ledvin nebo slinivky. Hrozí také dehydratace.

Pokud pes zvrací pěnu, zpozorněte, může jít o podráždění žaludku nebo otravu. Pozorujte, jakou má pes náladu, pokud je apatický a je na něm vidět, že má bolesti, směřujte na veterinu. Pokud pes zvrací žlutou pěnu, jde o zvracení žaludku (podráždění), pokud je pěna bílá, jedná se o tzv. nepravé zvracení, kdy pes zvrací z jícnu, což může znamenat, že se má v jícnu překážku. Zvracení může být také příznak přehřátí psa, které je pro něj velmi nebezpečné.

 

Výživová chyba

Pokud zvíře přestalo zvracet po odebrání potravy a vody, nejspíše se jedná o dietní chybu. Pes mohl sežrat něco, co neměl, něco mu nemuselo sednout apod. Nechte nyní jeho žaludek „odpočívat“. Po dvanácti hodinách bez zvracení můžete psovi podat vodu, krmivo mu dejte po 12-24 hodinách, v obou případech záleží na zdravotním a celkovém stavu zvířete.

TIP: Máte-li možnost, jako první potravu psovi nabídněte na kaši rozvařenou rýži, dávkování je přibližně 1 polévková lžíce na 2 kg hmotnosti. Pokud pes samotnou rýži odmítá, můžete pro zvýraznění chuti přidat trochu soli nebo medu. Pokud pes začne opět zvracet, opět vyhledejte veterináře. Pokud je vše bez problému, můžete další den přidat do rýže vařené kuřecí maso nebo drůbeží vývar. Rozdělte na 3-4 dávky na den. Třetí den již můžete rýži míchat s obvyklým krmivem a to v poměru 1:1. Rozdělte do více dávek. Od čtvrtého až pátého dne můžete krmit jako obvykle.

Je možné, že se v prvních dnech se zvracením dostaví i průjem. Je to důsledek toho, že je trávicí soustava podrážděná. Pokud by průjem neustával nebo se stav zhoršoval, vyhledejte pomoc veterináře. 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Krmení a výživa psů