SuperZoo

Co (ne)smí jíst králík?

Když se řekne králík, každý si určitě hned představí roztomilé zvíře chroustající mrkev. I když ale tato zelenina králíkům chutná a získávají z ní spoustu prospěšných látek, není zdaleka jedinou potravinou, která by se měla objevovat v jejich jídelníčku. Pokud si nejste jistí, zda svého mazlíčka krmíte správně, přečtěte si tento článek, ať v tom máte jasno.

Seno je pro králíky alfou a omegou 

Králíci ve volné přírodě se živí převážně rostlinami a ani ti domestikovaní to nemají jinak. Ale zatímco bez přísunu čerstvých bylinek příliš nestrádají, bez sena se v žádném případě neobejdou a musí ho mít k dispozici po celý den. Obsahuje totiž životně důležitou vlákninu, která podporuje peristaltiku střev a udržuje v nich mikrobakteriologickou rovnováhu. Navíc si jeho žvýkáním králíci obrušují stoličky, což je vzhledem k tomu, že jim neustále dorůstají, opravdu nutné. 

Nejhodnotnější je zpravidla seno z první senoseče, které je hrubé a obsahuje více vlákniny nežli jiná sena. Rozhodnete-li se ho pro svého králíčka nasušit sami, dávejte pozor na jeho správné skladování. Čerstvě usušené seno se musí nechat odležet 6 týdnů, aby se v něm dokončily všechny biochemické procesy, které by mohly zvířeti způsobit trávicí problémy. Nejvhodnější je seno umístit do jutového pytle či do starých lůžkovin, popřípadě do nějaké prodyšné nádoby na nějakém temném a suchém místě. Vyhnete se tak nebezpečí vzniku plísní.  

Pokud nemáte možnost či odvahu seno sušit sami, doporučujeme se v široké nabídce chovatelských obchodů zaměřit hlavně na ta, která jsou tvořena směsí několika druhů lučních bylin.  

Doplňkové krmivo zajistí králíkům potřebné vitaminy a živiny 

Kromě neomezeného množství sena by se v jídelníčku vašeho mazlíčka měla objevit i čerstvá zelenina, která dokáže plně nahradit čerstvou luční trávu. Dopřát mu můžete také ovoce nebo kvalitní bezobilné granule.  

Zeleninu je vhodné králíčkovi rozdělit do dvou porcí v době nejvyšší aktivity, tedy ráno a večer. U některých druhů musíme být opatrní s množstvím, jelikož obsahují látky (kyselina šťavelová, solanin, dusičnany), které mohou při větší konzumaci králíčkovi způsobit zdravotní problémy.  

  • Vhodná zelenina ve větším množství: mrkev, fenykl, petržel, pastiňák, štěrbák, celer, kedlubna, bílá řepa, paprika, listy topinamburu 
  • Vhodná zelenina v malém množství: brokolice, kapusta, kozlíček polníček, mangold, okurka, rukola, ledový salát, zelí, červená řepa, špenát 
  • Nevhodná a jedovatá zelenina: brambory, cibule, česnek, feferonky, luštěniny, pórek, rebarbora, fazole, kukuřice, lilek, řeřicha, rajčata 

Malým králíčkům zhruba do 7. měsíce věku je také vhodné dopřávat větší množství zahradních bylinek jako je máta, vojtěška, jetel, mrkvová nať či pampeliška, které jsou bohaté na vápník. Potom již dávku snižujte a po 4. roce králíkům dávejte jen malé množství.  

Dávejte pozor, odkud krmné bylinky pocházejí – nikdy je nesbírejte na okrajích polí a silnic, městských trávnících, pod keři nebo ze zásobníku sekačky. Tyto rostliny mohou být kontaminovány škodlivinami. Bylinky můžete králíkům podávat jak čerstvé, tak i sušené.  

  • Vhodné bylinky: anýz, bazalka, borůvkové listí, jitrocel, krkavec, máta, meduňka, měsíček, oregano, ostružinové listí, třezalka, heřmánek 
  • Vhodné bylinky v menším množství: pampeliška, vojtěška, sedmikráska, rozmarýna, šrucha zelná, kopr, brutnák lékařský 
  • Nevhodné (a jedovaté) byliny: medvědí česnek, blatouch bahenní, kapraď samec, jmelí, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka, lýkovec, náprstník, bolehlav, oměj šalamounek, konvalinka, vlaštovičník.  

Opatrní také buďte, pokud králíčka vypouštíte po bytě a pěstujete pokojové rostliny. Některé by mu mohly opravdu ublížit! 

  • Jedovaté pokojové rostliny: agáve, begonie, brambořík, dracéna, fíkovník, hortenzie, kala, klívie, monstera, mučenka, oleandr, pelargónie, vánoční hvězda, pouštní růže 

Stejně buďte na pozoru na zahradě, kde pěstujete okrasné rostliny. I zde může dojít k požití nevhodné rostliny.  

  • Jedovaté zahradní rostliny: břečťan, barvínek, cesmína, čemeřice, hyacint, krokus, lilie, vlčí bob, modřenec, narcis, tulipán  

Kromě zeleniny a bylinek králíčkům také můžete občas zpříjemnit den čerstvým ovocem, ale mějte na paměti, že ovoce obsahuje hodně cukru, který ve větším množství může zapříčinit obezitu a vznik cukrovky. Proto ho podávejte s rozmyslem a pouze jako pamlsek. Ideální je před podáváním z ovoce odstranit pecky a jádra. U citrusů a melounů vždy odstraňte slupku.  

  • Vhodné ovoce: ananas, angrešt, jablko, jahody, šípky, borůvky, maliny, hrozny 
  • Vhodné ovoce v menším množství: meloun, třešeň, broskev, švestka, nektarinka, meruňka, hruška, banán, kiwi, mandarinky, pomeranče 
  • Nevhodné ovoce: avokádo, papája, granátové jablko, liči, mango, kokos 

Nezapomínejte na přirozenou potřebu hlodat 

Jelikož, jak jsme již zmínili výše, králíkům neustále dorůstají zuby, potřebují mít k dispozici kromě sena i další prostředky na jejich obrušování. K tomuto účelu jsou nejvhodnější dřeviny, které králíkům podáváme čerstvé a předem opláchnuté.  

  • Vhodné dřeviny: borůvka, hloh, hrušeň, jabloň, líska, maliník, ostružiník, rybíz 
  • Vhodné dřeviny v menším množství: borovice, bříza, buk, javor, jedle, lípa, topol, vrba 
  • Nevhodné dřeviny: bez, cedr, citrusy, dub, durman, fíkovník, jalovec, jírovec, kustovnice, oleandr, ořešák, rododendron, svída, škumpa, šeřík, tis, akát, túje, zlatý déšť  

Pozor na nevhodné pamlsky  

Oblíbeným pamlskem je u chovatelů suchý chleba, který králíkům podávají v domnění, že je dobrý na obrušování zubů. Tato funkce je ale velmi diskutabilní a rozhodně uděláte lépe, když králíkovi poskytnete dostatek sena a větviček. Suchý chléb sice králíkům chutná, ale jeho složení není vhodné, a navíc u staršího chleba hrozí riziko vzniku plísní, které jsou toxické již v okamžiku, kdy je ještě okem nezahlédnete.  

  • Nevhodné pamlsky: vojtěšková kolečka s obsahem drůbeží moučky, ořechy, mandle, káva, čokoláda, suché pečivo, sušenky, piškoty, bambůrky, pizza, párky 

Granulované krmivo  

Pokud dáváte králíkovi dostatek sena, čerstvé zeleniny a bylinek, granulové krmivo není vůbec potřeba. Chcete-li ale vašemu ušákovi občas zpestřit jídelníček, zaměřte se na jeho složení a vyberte opravdu kvalitní, které neobsahují obiloviny.  

Správné krmivo obsahuje nejméně 18 % vlákniny, kolem 14 % bílkovin, neobsahuje nebo má menší obsah obilovin a semen a nikdy neobsahuje sušené mléko či živočišné mouky. Obsah tuku by měl být zhruba 1,5 %.  

Svou pozornost také zaměřte na obsah vápníku (ne více než 1 %) a vitaminu D (max. 1000 m.j.).  Nikdy králíkovi nepodávejte výkrmové granule s kokcidiostatiky! Tyto granule obsahují antibiotika, která mají zabránit vzniku kokcidiózy, avšak aby fungovala, musela by být jedinou složkou potravy, jinak mají opačný účinek. Při dlouhodobém užívání tyto granule také narušují střevní mikroflóru, proto se jim opravdu raději vyhněte. Účinnou prevencí proti kokcidím je nekrmení mláďat králíků do 7. týdne života a dodržování hygieny.  Více si o kokcidióze můžete přečíst v tomto článku

Voda 

Vodu můžete umístit dát v misce (králíkům se dobře přijímá) nebo v napáječce. V obou případech musí být měněna každý den

Jednou týdně napáječku nebo misku vyčistěte od různých usazenin a vodních řas. Jak dobře vyčistit napáječku? Nalijte do ní díl octa a díl vody, přidejte trochu rýže a pořádně protřepejte. Poté nádobu vypláchněte a nalijte do ní čerstvou vodu.  

Rady na závěr 

Každý králíček je jiný a má rozdílné preference, co se týče krmení, proto ho na nové krmivo zvykejte pomalu a nenuťte mu něco, co mu nechutná. Pokud zrovna ten váš bude jíst pouze seno a čerstvou trávu, nic se mu nestane. Jestliže ale králík náhle změní své stravovací návyky nebo odmítá potravu, je vhodné navštívit veterináře.  

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Králík