Nebojte se číst složení krmiv pro psy a kočky
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Slovo BARF je čím dá častěji skloňovaným slovem mezi chovateli psů a koček. Jedná se totiž o jeden ze způsobů, jak domácí mazlíčky krmit. Pokud je vám tato metoda neznámá a chtěli byste se o ní dozvědět více, přečtěte si náš článek, ve kterém vás s tímto stylem krmení seznámíme.
BARF je akronym z anglických slov Bones And Raw Food, což v překladu znamená kosti a syrová strava. Jedná se tedy o metodu, při které se zvíře krmí tzv. přirozeným způsobem. Neznamená to ale, že byste museli vaší kočce podávat živé myši a psovi třeba kuřata. Princip BARFu spočívá v tom, že jsou zvířata krmena nevařenou syrovou potravou.
Mnozí majitelé psů a koček, tzv. barfisté, se přiklání k BARFu z toho důvodu, že zkrátka vědí, co svému chlupáčovi dávají do misky. V tom je určitě velká výhoda a kouzlo BARFu, neboť celou krmnou dávku sestavíte na míru svému zvířeti. BARF si chválí především majitelé zvířat s potravinovými alergiemi či intolerancemi. Krmení BARFem je pestřejší než krmení suchým krmivem, to je fakt, který nelze vyvrátit. Psy tento způsob krmení většinou vítají a na krmení se velmi těší. Pokud vás BARF oslovil, určitě doporučujeme konzultaci s výživářem, který sestaví krmnou dávku podle individuálních potřeb vašeho zvířete (zdravotní stav, aktivita, věk atd.). Výhody můžeme shrnout takto:
Přes všechny uvedené výhody se je třeba seznámit se také s jeho nevýhodami.
Hlavním zdrojem živin a bílkovin je pro zvířata svalovina, která by měla tvořit až 60 % krmné dávky. Dále syrové kosti, ovoce a zelenina, vnitřnosti a doplňky (např. vejce, oleje). Krmit lze v podstatě jakýmkoliv druhem masa (nedoporučuje se však maso z divočáka kvůli Aujezskyho chorobě). S vnitřnostmi u citlivějších jedinců opatrně, neboť by jim mohli způsobit zažívací potíže.
Kromě masa zvířeti dopřejte kosti, které jsou přirozeným zdrojem vápníku. Měly by být ale vždy obalené masem (tzv. masové kosti). Nikdy je nevařte! Při vaření se mění jejich struktura a mohou se tak snadno štěpit a zvíře ošklivě poranit.
Dále do psího jídelníčku zařaďte přílohu v podobě zeleniny a ovoce. Ta je však v syrové formě pro psy hůře stravitelná a někteří ji odmítají, proto ji spařte či krátce povařte. Procentuální poměr zeleniny a ovoce by měl být zhruba 70:30.
Pokud z nějakého důvodu nedáváte zeleninu a ovoce (např. zvíře je odmítá), nahraďte je tzv. balancerem, který krmnou dávku vhodně vyváží tím, že ji doplní o potřebné vitamíny a minerály.
Občas můžete jídelníček zpestřit nějakým mléčným výrobkem (kefírové či acidofilní mléko, tvaroh, cottage), v menším množství i vejcem se skořápkou, včetně skořápek, které můžete případně nadrtit. Náš tip - velmi vhodná jsou křepelčí vejce, která jsou nutričně bohatší než klasická slepičí vejce.Stejně tak vašemu pejskovi prospějí oleje (lososový, olivový, dýňový, lněný, pupalkový, slunečnicový). Doporučujeme ty, které jsou lisované zastudena.
Pokud vás BARF zaujal, tak nezapomeňte, že tento přirozený způsob krmení je vhodný téměř pro každého psa a pro každou kočku, ale už ne pro každého majitele, protože to není o tom "hodit maso, zeleninu a kosti do misky" a u zdravého zvířete vyžaduje alespoň minimální znalosti výživy psů a koček, protože krmení zdravého zvířete je samozřejmě jednodušší než krmení nemocného - tam už je nutná porada s výživářem či veterinářem. Dále si položet tyto otázky: Nedělá vám problém manipulace se syrovým masem a vnitřnostmi? Co od BARFu očekáváte? Nelze ani říci, zda je BARF dražší než suché krmivo, protože tento způsob krmení bude obecně o něco dražší než krmení prémiovými granulemi. Pokud na BARF přecházíte, je potřeba přechod udělat postupně, aby si trávení zvířete mohlo dostatečně zvyknout (doporučujeme rozmezí 7 - 14 dnů, kdy z krmné dávky postupně odebíráte granule a nahrazujete je syrovým krmivem).