Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Stane se to rychle. Ve zlomku vteřiny pes nenechavě spolkne, co nemá a začne se dusit. Ať už potravou, hračkou nebo jiným předmětem, dušení neboli asfyxie, je velmi častý důvod návštěvy veterináře. Víte ale, jak správně vašemu miláčkovi poskytnout první pomoc?
Pokud se pes začne dusit, musí se postupovat rychle. Udušení totiž může bez poskytnutí první pomoci bohužel poměrně rychle skončit smrtí. Příčiny dušení jsou následující:
Vnitřní příčiny ovlivníme bohužel jen stěží nebo pokud vůbec. V našem článku se tedy budeme zabývat vnějšími příčinami, které z velké většiny ovlivnit můžeme a to tím, že:
Dusícího se psa poznáte celkem snadno. Snaží se totiž obnovit průchod zablokovaného hrdla, takže se začne dávit, kašlat, zhorší se mu možnost dýchání a může tak hodně slintat. Pokud se pes začne dusit, není čas na odvoz k veterináři. Je nutné jednat okamžitě.
Každému je jasné, že pokud se pes začne dusit, je nutné co nejdříve uvíznuté těleso dostat ven a obnovit dýchání. Jak při tom ale postupovat?
Pes je při vědomí: Zvedněte jeho přední část a silně zatlačte na hrudník v místě střednice hrudníku, která se nachází v dolní části hrudního koše (při tomto chvatu pozor na žebra, musíte se dostat na břicho pod ně). Jedná se o tzv. Heimlichův manévr, který se praktikuje také u lidí. Ačkoliv má člověk a pes odlišnou anatomii těla, princip a provedení se nemění. V případě většího psa je třeba se nad ním rozkročit a mít při ruce pomocníka, který psovi zvedne zadní část do vzduchu tak, aby krk a hlava směřovali dolů. Hrudník stlačte opět v místě střednice.
Pes je v bezvědomí: Psa je nutné dostat na pravý bok tak, aby hlava a krk směřovali dolů. Stlačujte břicho a hrudník. Pokud se stav nelepší a daný předmět není možné dostat ven, okamžitě vyhledejte veterináře.