Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Každý pes se průměrně jednou za svůj život zaběhne, ztratí se. V dnešní době každý zodpovědný majitel pořídí psovi identifikační známku s vyrytými údaji. To je nejrychlejší způsob identifikace, ale v případě, že pes známku ztratí (obojek se přetrhne apod.), nastává problém. Proto jsou zde permanentní způsoby identifikace psa tetování a čipování.
Jedním ze starších a pro většinu lidí známější způsob identifikace psa je tetování. To se provádí zpravidla u štěňat (je možné od 6.týdne) a většinou bývá na vnitřní straně ucha. Každý pes, který má průkaz původu, musí být tetovaný kvůli evidenci a plemenným knihám. Čísla bývají vždy jiná, stejně jako například poznávací značky u aut. Tetování má tu výhodu, že ho přečte každý a není k tomu třeba nějakých zvláštních zařízení. Nevýhodou je, že časem může být tetování hůře čitelné a může vyblednout.
Čipování je spolehlivější a stále více oblíbenější způsob permanentní identifikace zvířat. V současnosti by každý pes s průkazem původu měl od svého chovatele do nového domova odcházet očipovaný (většinou právě také v kombinaci s výše zmíňeným tetováním). Pokud máte štěně, které čipované není, je zatím stále ještě ve vašem vlastním zájmu, zda tak učiníte nebo ne. Od roku 2020 bude v České republice zavedené povinné čipování psů. Čtečky mikročipů má k dispozici policie, veterináři a stále více útulků, takže by mělo být snadnější dohledat majitele zatoulaného psa.
Jednou z nesporných výhod je, že čipovat psa je možné v každém věku. Mikročip má životnost minimálně 25 let a jeho povrch je upraven tak, aby na něj tělo nereagovalo jako na cizí těleso. Je přibližně 1mm široký a 1cm dlouhý a zavádí se pod kůži na levou stranu krku silnější aplikační jehlou. Každý čip má v sobě naprogramovaný číselný kód, který stejně jako v případě tetování je vždy jedinečný a neopakovatelný. Některé z dražších variant jsou vylepšené „antimigrační“ čepičkou, která zabraňuje pohybu v podkoží.
Aplikaci mikročipu provádí pouze certifikovaný veterinární lékař. Po aplikaci by měl mít pes klidový režim, aby se čip v těle opouzdřil. Nedoporučujeme nechat psa čipovat před výstavou, jelikož místo vpichu jehly se musí vyholit.
Magistrát hl. m. Prahy vede evidenci chovatelů psů, a pokud si svého čtyřnohého mazlíčka necháte očipovat, máte následující dva roky nárok na slevu z poplatku. Kromě psů je možné očipovat i jiná zvířata, u kterých je možnost zaběhnutí, například kočky, fretky, nebo například i koně.