SuperZoo

Cestujeme s drobnými savci

Spoustu lidí od pořízení drobných domácích mazlíčků odrazuje představa, že kvůli péči o zvířátko nebudou moci nikam jet. Zbytečně se tak ale kvůli svým obavám ochudí o spoustu krásných zážitků. Cestovat se totiž dá i s křečkem, potkanem nebo morčetem! A věřte, že díky vašemu chlupatému společníkovi si ten pobyt na chalupě či jinde v přírodě užijete ještě víc. Jak mazlíčka na cestování připravit, a co k tomu budete potřebovat vám prozradíme v tomto článku.  

Na co myslet před cestou 

Možná se nám to nemusí zdát, ale naše zvířátka dobře vědí, když se na ně něco chystá. Proto pokud budete při balení nechávat kufry a tašky všude kolem a celkově doma bude chaos, váš mazlíček se bude zbytečně bát. Balte tedy s předstihem a ideálně v jiné místnosti, než ve které se vaše zvířátko nachází. 

Než vyrazíte, dejte si záležet na tom, aby se váš mazlíček dobře najedl. Poté ho v klidu vložte do cestovního boxu. Zvíře do něj zavřete až těsně před cestou, ať v něm netráví zbytečně moc času. Vyhraďte si na to však dostatek času, abyste nebyli ve stresu ani vy, ani váš mazlíček.  

V čem mazlíčka převézt 

Že nemůžete celou cestu ve vlaku či v autě strávit s vašim milým myšákem či králíčkem v náruči je vám asi jasné. Na bezpečný převoz je zkrátka nejlepší využít přepravku. Vystačíte si v pohodě i s tou, ve které mazlíčka vozíte k veterináři. Na cestování je totiž pro zvíře lepší, když nemá příliš mnoho prostoru na poskakování a pobíhání kolem. Vyhnete se tak riziku převrácení přepravky.  

Jak vybrat správnou přepravku 

Druhů přepravek pro zvířata existuje mnoho a určitě se vyplatí vybrat takovou, která vašemu mazlíčkovi zajistí pohodlí a pocit bezpečí. Vybírat můžete podle těchto kritérií: 

  • Materiál – Nejlepším materiálem je z mnoha důvodů plast. Jeho výhodou je snadná omyvatelnost, prodyšnost, lehkost a váš zvířecí kamarád ho jen tak nerozkouše. Rozhodně se vyhněte papírovým krabicím a tašky z textilu též nedoporučujeme z hygienických důvodů.  
  • Stabilita – Drobní savci nejsou fanoušky zvedání a přenášení, proto je dobré zvolit přepravku s pevným dnem, kterou lze postavit na zem nebo na sedačku. Důrazně nedoporučujeme volit přepravku s popruhem, kterou lze přehodit přes rameno. Zvíře by zažívalo zbytečný stres.  
  • Otvírání – Pokud je vaše zvířátko bojácné, zvolte raději přepravku, která má horní otvírání.   
  • Západky – Dbejte na to, aby vámi zvolená přepravka neměla příliš mnoho západek, které by se mohly nějakým způsobem poškodit či uvolnit. Přepravka by měla být snadno a rychle rozložitelná a zároveň dostatečně uzavřená. 

Co všechno bude zvíře na cestu potřebovat 

Aby se vašemu mazlíčkovi cestovalo dobře, vystelte mu přepravku dobře savou podestýlkou, kterou můžete obohatit o různé měkké materiály, ze kterých si zvířátko může postavit pelíšek. Doporučujeme stavební materiál umístit do zadní části přepravky, kde bude moci mazlíček odpočívat v klidu. 

Jelikož cesta autem či vlakem může vašeho mazlíčka děsit, do přepravky přidejte i seno, které mu zajistí bezpečný úkryt v případě pocitu nebezpečí. A pokud má mazlík pro strach uděláno, využije seno jako příjemnou svačinu. Seno do přepravky nedoporučujeme pouze majitelům potkanů – ti vždycky dají přednost domečku nebo pohodlné hamace

Na delší cesty nezapomeňte do přepravky umístit napáječku s čerstvou vodou. Dostatečný pitný režim můžete mazlíčkovi zajistit i kouskem šťavnatého ovoce či zeleniny. Poskytnout můžete i trošku krmiva, které umístěte do rohu přepravky. Pravděpodobně si ho ale váš mazlík moc všímat nebude, proto to s množstvím nepřehánějte.  

Co budete potřebovat na dovolené 

Pokud jste se rozhodli vyrazit na celé léto na chalupu a prostor v dopravním prostředku vám to dovolí, vezměte mazlíčkovi s sebou jeho ubikaci. Trávit několik měsíců v malém plastovém boxu by pro něj totiž nebylo vůbec příjemné. (Vyřešit to ale můžete pravidelným výběhem venku. Dávejte ale pozor na nebezpečí útěku!)  

Cestujete-li s králíkem nebo morčetem, které je zvyklé chodit na toaletu do záchodku, rozhodně ho doma nenechávejte. Potřebovat budete také stelivo, seno a krmivo – prostě vše, co má doma. Počítejte s tím, že váš mazlíček bude pravděpodobně den či dva z nového prostředí celý nesvůj.  

Dopřejte mu klid a čas na to, aby se na novém místě zorientoval a odpočinul si. Zvířeti také hned nabídněte jídlo, aby se z dlouhé cesty snáze vzpamatovalo. Brzy si na nové prostředí zvykne a bude s ním plno zábavy!  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s chovem drobných savců