Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Přeprava psa v autě je stále častější, ale její bezpečnost je klíčová. Tento článek se zaměřuje na to, jak správně zajistit psa během cesty, aby nedošlo k ohrožení jeho zdraví ani bezpečnosti ostatních cestujících. Dozvíte se, jaké jsou povinnosti podle zákona, proč by pes neměl být v autě na volno a jaké jsou nejlepší způsoby přepravy, včetně vhodných pomůcek. Také poradíme, jak psa připravit na cestování, aby byla cesta pohodlná a bez stresu.
Pryč jsou doby, kdy se jen pramálo jezdilo se psem autem. Pes, jakožto člen rodiny, s námi v dnešní době jezdí na výlety nebo dovolené. Aut je na silnicích čím dál více a hrozí tak vyšší riziko nehody. Co dělat, když tato vás tato situace potká?
Je nesmysl si říkat, že „vám se to určitě nestane“. I když totiž jezdíme sebeopatrněji, vždy se může objevit někdo, kdo tak jezdit nebude nebo stačí vteřina nepozornosti a neštěstí je na světě.
Bohužel, množství dopravních nehod v dnešním uspěchaném světě stále přibývá. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak má správně vypadat přeprava psa v autě. Zamezení pohybu v autě je alfou a omegou všeho. Pes musí mít v autě místo, které mu zamezí pohyb uvnitř auta. Nemusíme zmiňovat, že značnou výhodu při přepravě mají menší plemena. Pro spoustu lidí je nejpohodlnější přeprava psa v kufru. Ale v případě autonehody se nezajištěné zvíře pohybuje vlivem setrvačnosti. Například při nárazu v padesátikilometrové rychlosti se váha psa znásobí cca třicetkrát, ohrozí tak nejen svůj život, ale i život ostatních cestujících.
Nezapomeňte, že (nejen) při cestování autem musíte vždy na prvním místě myslet na svou bezpečnost a bezpečnost dalších přepravovaných osob. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 má vymezená jasná specifika a to, že „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“
Proč by pes v žádném případě neměl být v autě na volno?
Poté existují ještě různé mříže a síťky do kufru, ale ty psovi nezajistí stabilitu a omezený pohyb, takže při rychlejší jízdě, v zatáčce nebo při náhlém zastavení se pes může poranit, protože v kufru nemá žádný pevný bod, který by ho zadržel.
Nejbezpečnější místo na přepravu je na zadních sedačkách s bezpečnostním postrojem. Vhodné je také umístění do kufru, do pevné přepravky nebo klece s pevnou konstrukcí, která odpovídá velikosti psa.
Výše jsme uvedly specifika pro bezpečnou cestu. Ale co udělat pro to, aby byla cesta také příjemná?
Cestování je v současnosti již běžnou náplní každodenního života nejen pro nás lidi, ale i pro naše psy. Pojďme ho tedy udělat bezpečnější a příjemnější.