SuperZoo

Cestování se psem a kočkou

Chystáte se na dovolenou nebo výlet a rádi byste vzali svého psa sebou? S našimi tipy společné cestování zvládnete na jedničku.

Cestování do zahraničí

Rozhodli jste se vycestovat za hranice? Vždy je dobré si předem ověřit, jaké náležitosti jsou potřeba. Určitě si zjistěte zákony a nařízení cílové destinace, např. ohledně volného pohybu psů nebo povinnost o nošení náhubku na veřejnosti a ve veřejné dopravě.

Základem je před každou cestou do zahraničí nechat zvíře včas prohlédnout veterinářem, se kterým je potřeba zkonzultovat další kroky nebo potřebná vyšetření. Vše je potřeba si zajistit nejpozději měsíc před odjezdem, neboť např. pas začne platit až za 3 týdny.

V rámci Evropské unie

  • platný pas zvířete
  • označení mikročipem
  • platné očkování proti vzteklině

Velká Británie, Malta, Irsko, Finsko

  • platný pas zvířete
  • označení mikročipem
  • ošetření proti tasemnicím (musí být provedeno v rozmezí 120-24 hodin před cestou)
  • platné očkování proti vzteklině

Státy mimo EU, tzv. třetí země

  • platný pas zvířete
  • označení mikročipem
  • platné očkování proti vzteklině

+ je potřeba si zjistit požadavky stanovené kompetentní veterinární autoritou konkrétní země, do které se chystáte vyjet.

Při cestování do exotických zemí zpozorněte. Mezi tyto země patří zejména země kolem Středozemního moře (zejména Španělsko a Řecko) a země severní Afriky. Nebezpečím zde jsou leishmanióza, která se přenáší nejčastěji pakomárem, je přenosná na člověka, očkování neexistuje a následky bývají fatální. Dále pozor na srdeční červy, jejichž přenašečem bývají komáři. Léčba je náročná a v pokročilém stádiu bohužel neúspěšná. Onemocnění je přenosné na člověka, jako prevenci lze u veterináře zakoupit přípravek Stronghold.

Po návratu ze zahraničí doporučujeme psa odčervit.

Co s sebou?

Zde je výčet základních potřeb pro psa s sebou:

Nezapomeňte kloubní výživu a vitamíny - pokud je psovi dáváte.

Cestování autem

Cestování autem je pro většinu z nás běžnou věcí všedního dne. Ani zvířata s ním nemívají problém, pokud je však na jízdu autem správně a co nejdříve zvyknete. Pomocníky proti stresu před cestováním mohou být přípravky Beaphar No Stress.

Před samotnou jízdou autem psa nekrmte a řádně ho vyvenčete. Mějte pro něj připravenou vodu. Doporučujeme cestovní misku, která nezabere tolik místa. V letních měsících si dejte pozor na přehřátí psa, jehož následky bývají fatální, proto NIKDY psa nenechávejte zavřeného samotného v autě, i kdyby bylo auto zaparkované ve stínu, mělo otevřené okénko a bylo to na pět minut…

Pokud to není nutné, se psem za vysokých teplot přes den autem necestujte. Pokud vyrážíte na dovolenou a přeprava je samozřejmě nutná, vyrazte pokud možno časně z rána, večer nebo na noc. Během delší jízdy autem psa každé 2-3 hodiny vyvenčete, aby měl možnost se protáhnout a napít.

Při přepravě zvířat autem myslíme zejména na bezpečnost. Nejbezpečnější je přeprava v pevné přepravce z tvrzeného plastu. Podle pravidel silničního provozu je každý povinen zajistit bezpečnost svého zvířete během jízdy autem.

Přeprava a cestování v dalších dopravních prostředcích

MHD

Pro cestování v MHD pes potřebuje náhubek kratší vodítko. Menší plemena je možné přepravovat v přepravce nebo přepravní tašce.

Letecky

Co se cestování letadlem týče, většinou není s přepravou psů a koček problém. Před cestou je nutné si pročíst přepravní podmínky dané společnosti. Pokud budete zvíře umisťovat do přepravky, musí být tato přepravka opatřena certifikátem pro leteckou přepravu.

Na kole

Pokud cestujete na kole, je jasné, že váš psí kamarád neuběhne tolik, co vy ujedete na kole. Ale nechcete svého psa ošidit o výlet? Skvělou volbou je vozík za kolo. Trénovanější a větší psy můžete nechat chvílemi běžet vedle kola a poté je nechat odpočinout ve vozíku, malá plemena většinou ve vozíku stráví celou dobu jízdy. Menší psi také můžou být v přepravním boxu nebo tašce na kolo.

Lodí

Plavba na lodi nebo trajektu patří k veřejné dopravě a zejména v létě jsou sezónní lodní linky. Není na škodu, když bude mít pes nasazenou plovací vestu.

Psa můžete vzít s sebou na sjezd klidnější řeky, podmínkou je opět plovací vesta. Pokud se chystáte na divočejší řeku např. do Rakouska, Slovinska, psa s sebou neberte, je to příliš nebezpečné.

Sonja Nawinová, Produktový specialista


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem