10 tipů, kam vyrazit na výlet se psem
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Máte rádi léto a vždy se těšíte, až využijete každou příležitost k tomu, abyste mohli vyrazit k vodě? Jenže Váš pejsek stejné nadšení nesdílí, ba co víc se vody dokonce bojí. Nezoufejte, přinášíme Vám pár tipů, díky kterým pomůžete pejskovi překonat strach z vody. Brzo se tak může s Vámi užívat vodní radovánky.
Pro návyk na vodu najděte vodní nádrž nebo řeku s postupným vstupem do vody. Psovi tak umožníte bezpečnější a pro něj jistější vstup do vody. K odnaučení strachu budete potřebovat dvě věci: Trpělivost a spoustu pamlsků.
Kdo jiný by měl pomoci překonat Vašemu nejlepšímu příteli strach z vody než páníček, kterému věří? Buďte mu vzorem a ukažte mu, že není důvod se vody bát. V klidu se připravte do plavek, chovejte se normálně jako by se nic nedělo. Na břehu se brouzdejte pomalu. Pokud Váš pes ukáže alespoň sebemenší snahu jít za Vámi, chvalte, chvalte, chvalte. U některých psů tato fáze může trvat několik minut, jiným to zabere několik dní. Vždy postupujte stejně. Pokud pes dělá pokroky, zvyšujte vzdálenost. Hlavně psa do vody neberte násilím, akorát byste vše zhoršili.
Zbožňuje Váš pes jídlo nebo míčky? Máte napůl vyhráno. Hrajte si nejdřív na souši dál od vody a pomalu se přesouvejte k vodě. Pak zkuste hodit hračku nebo pamlsek do vody. Pokud pejsek do vody nejde, zkuste se vrátit o něco málo zpět a postup opakovat. Pokud pes zvládá být ve vodě po tlapky, běhejte po břehu, hrajte si s ním a opět hodně chvalte. Udělejte z návyku na vodu hru. Zkuste naše hračky do vody. Nejdřív si se psem s hračkami hrajte než ho začnete na vodu přivykat, aby si jí oblíbil a byl pak ochoten za ní do vody jít.
Znáte někoho se psem, který miluje vodu? Výborně! Domluvte si společnou procházku a nenuceně nechte hru vašich psů sklouznout k vodním hrám. Psi se od sebe navzájem učí a tato metoda pomohla spoustě psům zbavit se strachu.
Bazén pro psy může být dobrým pomocníkem. Můžete ho použít před samotným nácvikem “na ostro“, jako přípravu nebo když se nedaří nácvik u vody. Do vody dejte hračky, vlezte si do bazénku sami (je-li větší) a pokud pes do něj vstoupí, hodně chvalte a hrajte si s ním. Pokud pes váhá, můžete do vody dát ruce a různě s nimi ve vodě “čvachtat“. Prostě dělejte něco, čím psa zaujmete a bude se chtít jít podívat zblízka, co to tam vlastně děláte.
Pro zvýšení pocitu bezpečí u psa plavce – začátečníka, doporučujeme použít záchrannou vestu. Pokud se chystáte např. na vodu se psem, je záchranná plovací vesta nezbytností, která může zachránit život.
Pokud s učením neděláte žádné nebo pouze malé pokroky a pes nechce do vody dál než po určitou část těla, nic Vám nebrání tomu to zkoušet trpělivě dál. Zkoušejte dále výše zmíněné tipy, při správném vedení a učení určitě budete mít časem úspěch. Pokud má pes panickou hrůzu z vody dál, nestresujte ho. Přijměte ho takového, jaký je. I když není milovníkem vody, je stále Váš nejlepší přítel.