Rhodéský ridgeback
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Bígl je populární plemeno střední velikosti s výborným čichem, díky kterému je často využíván na letištích a celnicích. Je aktivní, veselý a potřebuje vhodné zaměstnání.
Země původu: Velká Británie
Klasifikace FCI
Skupina 6: Honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce 1.3 Malí honiči. S pracovní zkouškou.
Výška
Žádoucí je rozpětí 33 – 40 cm
Historie v kostce
Bígl pravděpodobně pochází ze psů, kteří se dostali do Británie s Normany poté, co byla dobyta. Tito psi, zvaní Hubertshund Northern Hound byli křížení okolo roku 1400 s Southern Hound, honiči z jižní Francie. Výsledkem byli středně velcí, kompaktní psi, kteří byli šlechtěni pro lov ve smečce s pěším lovcem. Za doby největší slávy honů byli bíglové nejoblíbenější u venkovské šlechty, kdy se používali k naháňce zajíců, králíků a lišek. Za zmínku stojí také tzv. Alžbětinští bíglové, které chovala panovnice Alžběta I. Tito bíglové byli velmi malé velikosti, dokonce se vešli do brašen na sedlech. V 19. století se bíglovi říkalo „malý zaječí pes“ a vznikl také pojem „baegling“, což je označení lovu ve smečce. Ačkoliv se těšil velké oblibě, obě světové války s populací bíglů značně otřásly. Koncem 20. století však počty začali opět stoupat a dnes je bígl celosvětově oblíbeným psem.
Povaha
I když je bígl v současnosti chován hlavně jako rodinný pes, spoustu lidí zapomíná na jeho původní využití a silný lovecký pud, který jejich představu i dokonalém rodinném psu rozbíjí. Bígl je přátelský pes, který je neustále v pohybu, ale proto, aby byl spokojeným rodinným psem potřebuje každodenní vyžití a pevná pravidla. Má svou hlavu, nikdy nebude mít 100 % poslušnost a s tím je také třeba počítat. Jeho velkým plusem je však velikost “tak akorát“ a krátká srst, která je nenáročná na údržbu. Bígl je skvělým parťákem na výlety a procházky, při správné motivaci a s notnou dávkou trpělivosti zvládne i třeba agility či dogdancing.
Srst a zbarvení
Srst je krátká a hustá, ideální je jednou týdně srst pročesat. Zbarvení je nejčastěji trikolor (tříbarevné hnědo-bílo-černé) nebo bikolor (dvoubarevné hnědo-bílé, přičemž jde o různé odstíny hnědé), pied (v barevných plotnách a skvrnách jsou namíchané jinak vícebarevné chlupy) nebo mottled (v bílých plotnách - hlavně na nohách a čenichu - malé flíčky hnědého nebo černého zbarvení).
Zdraví
Mezi nejčastější zdravotní potíže bíglů patří onemocnění očí, kůže a štítné žlázy (hypotyreóza). Často se také vyskytuje epilepsie, výhřez meziobratolových plotének, MLS (dědičné onemocnění ovlivňující vývoj a strukturu pojivové tkáně) a NCCD (neurodegenerativní onemocnění charakterizované řadou klinických příznaků způsobujících dysfunkci mozečku). Je velmi důležité zodpovědně vybírat štěně po zdravých a testovaných rodičích.