Bílý švýcarský ovčák
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Bernský salašnický pes je jedním ze čtyř švýcarských salašnických plemen. Sice vypadá jako medvěd, ale v posledních letech stoupla obliba "berňáka" hlavně jako rodinného psa.
Země původu: Švýcarsko
Klasifikace FCI
Skupina 2 : Pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi
Sekce 3 - Švýcarští salašničtí psi
Výška
Psi ideálně 66 – 68 cm
Feny ideálně 60 – 63 cm
Historie v kostce
Bernský salašník je plemeno, které se utvářelo v podhůří švýcarských Alp a v okolí města Bern. Sloužil jako selský pes k tahání břemen, honáctví a hlídání (obliba tahání vozíků mu zůstala dodnes). Albert Heim, milovník a chovatel plemene novofundlandský pes, si tyto tříbarevné psy, kteří byli pro jiné chovatele obyčejní, všiml a díky němu je plemeno dodnes zachováno. Jeho původní název byl „Dürrbachler“ a roku 1907, po předvedení na již třech výstavách, se chovatelé spojili za cílem sjednocení a čistokrevného chovu plemene. Právě díky Albertu Heimovi se plemeno přejmenovalo na „bernský salašnický pes“. Až do roku 1940 byla problémem nevyrovnaná povaha – k jejímu ustálení údajně pomohlo přikřížení novofundlandského psa, což na druhou stranu přineslo problémy s nestandardním zbarvením. Až přísná selekce a povahové testy ustálily jak povahu, tak vzhled. Prvního berňáka do tehdejšího Československa přivezl Ing. J. Šlosárek.
Povaha
Mezi významné povahové rysy bernského salašníka patří oddanost, klid, sebejistota a dobrosrdečnost. S klidem lze říci, že je vhodný také pro začátečníky. Je pozorný a svou rodinu si ohlídá očima, ale mezi vyloženě hlídací psy nepatří, protože cizí lidi rychle dokáže přijmout za své přátele – tomuto plemeni je agresivita a teritorialita cizí. Je vhodný do rodiny s dětmi, kde bude mít patřičné vyžití. Děti miluje a pokud se mu něco nelíbí, zvedne se a odejde. To však neznamená, že by rodiče měli tolerovat hrubé zacházení vůči psovi. Potřebuje dostatek pohybu a být také co nejblíže po boku svému pánovi – pobyt v kotci nepřichází v úvahu. Ideální je buď přímo s páníčky v domě nebo na zahradě s častým, každodenním přístupem do domu.
Srst a zbarvení
Bernský salašnický pes se chová pouze v černé barvě s hnědým pálením a bílými znaky. Srst je delší, může se lehce vlnit. Podsada je hustá. Zejména v době línání je nutné pravidelné a důkladné kartáčování.
Zdraví
Jakožto velké plemeno často trpí na potíže s klouby. A vyskytovat se mohou deformace očních víček a srdeční choroby.