SuperZoo

Baset

Za smutným pohledem baseta se ukrývá veselá a klidná nátura. Baset je zkrátka flegmatik, který si jede podle svého tempa a nemá problém zapadnout do rodiny s dětmi.

 

 

 

Země původu: Velká Británie 

Klasifikace FCI 

Skupina 6: Honiči a barváři 

Sekce – malí honiči 

S pracovní zkouškou 

Výška 

33 – 38 cm 

Historie v kostce 

Ačkoliv zásadní vývoj plemene proběhl v Anglii, uvádí se, že baset pochází z Francie. Tamní mniši chovali tyto menší honiče k lovu v hustém porostu, kdy jejich úkolem bylo sledování stopy kořisti v mírném tempu. Do Anglie se baseti dostali poprvé roku 1866 s Lordem Galwayem a právě tam, po křížení s bígly a bloodhoundy dostali svůj charakteristický vzhled. Za svou šlechtitelskou práci a úsilí je však za ”otce plemene” považován Sir Millais. Po druhé světové válce byl chov basetů téměř zničen – na jeho “z mrtvých vstání“ ve Velké Británii má zásluhy Peggy Keevil, která plemeno obnovila za pomoci artésko-normandských basetů. V druhé polovině 20. století zažilo plemeno obrovskou popularitu, a to zejména v Německu, USA a Velké Británii. 

Povaha 

Klid, houževnatost a mírumilovnost – to jsou kromě skvělého čichu hlavní vlastnosti baseta. Není rozhodně psem pro aktivní lidi, ocení pomalé procházky ve svém vlastním tempu. Má sklony být tvrdohlavý, ale nerad bývá sám, protože potřebuje být své rodině na blízku. I přes jeho mírumilovný vzhled se ale nesmí zapomínat na to, že jde stále o loveckého psa. Baset potřebuje pravidelný pohyb, i když v rozumné míře – byl by omyl si myslet, že dokáže celé dny jen prolenošit na gauči. 

Srst a zbarvení 

Srst je hladká a přiléhavá, udržuje se jen gumovým kartáčem. Nejčastější zbarvení je černo-bílo-hnědé, hnědo – bílé a citrónovo-bílé.  

Zdraví 

Kvůli stavbě těla (dlouhé tělo, krátké nohy) může často docházet k výhřezům ploténky. Poměrně častým zdravotním problémem bývají onemocnění uší a také kůže, kvůli kožním záhybům. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Honiči, barváři a příbuzná plemena