SuperZoo

Australský ovčák

Australský ovčák je jedním z nejpopulárnějších plemen současnosti. Často se však bohužel zapomíná na to, že jde o pracovního psa, který potřebuje řádně zaměstnat jak fyzicky, tak psychicky.

 

 

 

 

Země původu: USA 

Zařazení FCI: Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká 

Sekce 1 - ovčáčtí psi 
Bez zkoušky z výkonu. 

Výška 

Psi: 51-58 cm  

Feny: 46-53 cm  

Historie v kostce 

Navzdory přívlastku „australský“ vznikl tento ovčácký pes v polovině 20. století v USA. Původní využití bylo pasení ovcí a dobytka. Do Spojených států se psi podobající se dnešním australským ovčákům dostali s Basky, kteří se svými stády migrovali z Austrálie. Tito psi byli potomky katalánských, pyrenejských ovčáků a nejspíše i dalších evropských ovčáckých psů a nezřídka jim přirozeně chyběl ocas. Baskové nemluvili, proto se bohužel nedochovali žádné písemnosti, ale jejich psy si oblíbili indiáni, kteří jim díky modrým očím říkali „psi s očima duchů“. Časem došlo ke křížení s jinými plemeny, např. australskou kelpií, dingem a údajně také i dalmatinem nebo bulteriérem. Australští ovčáci našli později uplatnění jako rančerští psi, kdy doprovázeli kovboje na koních a využívali se jako pracovní psi na farmách, kde byli velmi cenění. FCI uznalo australského ovčáka až v roce 2007, první vrh australských ovčáků se v České republice narodil roku 2002. 

Povaha 

Inteligence, energie, vytrvalost a oddanost. To jsou základní vlastnosti australského ovčáka. Má dobře vyvinutý hlídací a pastevecký instinkt a je dobře cvičitelný. Ačkoliv jeho vzhled může na první pohled připomínat roztomilého méďu, je to v první řadě pracovní pes, u jehož výchovy, pokud nemá jasně vytyčená pravidla, se dají nadělat velké chyby. Australák také není pes, který se spokojí s hodinou činnosti denně; miluje pohyb a jestli bude běhat u kola, koně, nebo v přírodě je mu jedno. Je to pes vhodný snad pro jakýkoliv sport od agility, obedinci, dogdance nebo různé joringové disciplíny. Poměrně častým problémem bývá hlídání zdrojů (např. misky s krmením nebo hračky), které už určité zkušenosti se psy vyžaduje. Objevit se, stejně jako u border kolií, může také nežádoucí pasení osob, aut a jiných pohyblivých předmětů. Během dospívání se také často řeší reaktivita – v tomto období je třeba být obzvlášť důsledný. Správně vychovaný a vedený australský ovčák je vyrovnaný pes, který je parťákem pro všechno.  

Srst a zbarvení 

Základní barevné varianty jsou blue merle, red merle, black trikolor a red trikolor. Existuje však řada kombinací stínování, tříslování a podílu bílé barvy. Oči mohou být modré – buď jedno, nebo obě.  

Zdraví 

U tohoto plemene je třeba hlídat zdraví kloubů, tj. dysplazii kyčelního a dysplazii loketního kloubu. Postihují ho také dědičná onemocnění očí – kolobom (rozštěp papily očního nervu), hereditární katarakta a CEA (anomálie oka kolií). Objevit se může také mutace vrozená hluchota, kardiovaskulární onemocnění PDA (perzistentní duktus arteriosus) a MDR1 mutace. Tato mutace způsobuje přecitlivělostí na určité druhy léčiv. 

Víte, že… 

Australský ovčák zažívá enormní nárůst popularity, což, jak už to tak bývá, je pro každé plemeno spíše velmi na škodu. Je třeba tedy důsledně vybírat chovatelskou stanici, která klade důraz na zdraví a povahu.  

 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Plemena ovčácká, pastevecká a honácká