SuperZoo

Ara ararauna

Ara ararauna je nejznámější a nejoblíbenější ze všech druhů arů. Díky jeho kráse a inteligenci jeho obliba každým rokem stoupá. I přesto to ale není papoušek pro každého. Proč tomu tak je se dozvíte v našem článku.

Charakteristika ara ararauna 

Tento vysoce inteligentní druh papouška pochází z Jižní Ameriky a částečně i ze Střední Ameriky. Ačkoliv je jeho populace považována za ohroženou, podle Červeného seznamu IUCN spadá pod málo dotčené druhy zvířat. Dorůstá délky až 86 cm a průměrná hmotnost je 1000 g. Na první pohled na tomto majestátním ptákovi zaujme pestré modro-žluté zbarvení a mohutný zobák. Ararauny jsou zdatní letci a denně nalétají za potravou až 25 km.  

Co zvážit před pořízením 

Chov papoušků ara je časově, finančně i prostorově náročný. Pokud zvažujete pořízení tohoto opeřeného kamaráda, určitě zvažte následující body. 

Velmi společenské zvíře 

Tento druh ve volné přírodě zpravidla tvoří páry na celý život, proto je velmi důležité před jeho pořízením zvážit to, zda opravdu máme tolik času se arovi věnovat. A nejen to – tito ptáci, ačkoliv si vytváří ke svému majiteli velmi pevné pouto, jsou spokojenější ve dvou. Chov jednoho je také možný, ale je to časově velmi náročné, protože arové potřebují hodně interakce, pozornosti a zábavy. A tím hodně je myšleno opravdu hodně, protože chovatelé se shodují, že takový papoušek je časově náročnější než pes. Zanedbaný ara trpí psychicky, může začít být agresivní, začne mít poruchy chování, může onemocnět nebo si začne zábavu hledat sám. A to se chovateli jistě líbit nebude, protože svým zobákem a drápy mohou způsobit opravdu značné škody na vybavení domácnosti.  

Dlouhověkost 

Ara ararauna se může dožít i více než 50-ti let. Jste schopni se o tohoto papouška postarat po celý jeho život? Ara velmi špatně snáší změnu svého majitele, velmi tím trpí, proto je důležité k jeho pořízení přistupovat velmi zodpovědně. 

Prostor 

Vzhledem ke své velikosti a velké potřebě létání je třeba investovat do velké pokojové voliéry. Mnozí chovatelé chovají ary v k tomu určených místnostech, tzv. ptačích pokojích. Je třeba však počítat s tím, že ara musí být každý den několik hodin mimo klec a že se v takovém pokojíčku bude cítit odstrčený. Papoušci jsou zkrátka nejraději v centru dění se svými lidmi.  

S arou je ideální provozovat tzv. volnoletectví, nicméně takový ara musí mít ke svému majiteli vytvořené silné pouto a být vychovaný. Rovněž nedoporučujeme chov v malých bytech. Za zvážení stojí i to, že arové dokáží být velmi hluční, nicméně dají se vychovat tak, aby v bytě zbytečně nekřičeli. Za teplých měsíců můžou být arové umístění venku ve venkovní voliéře. 

Finanční náklady 

Jako u každého jiného zvířete platí, že prvotní investice do zvířete samotného (kupní cena) bývá zpravidla ta nejnižší částka, kterou za jeho život budete muset zaplatit. Myslet se musí na kvalitní ubytování papouška (voliéra, samostatný pokoj), vybavení (pevné a bezpečné hračky, dostatek silných větví, investice do pestré a kvalitní stravy atd.). Dále je potřeba najít veterináře, specialistu na exotické ptactvo. Případná veterinární péče se může taky velmi vyšplhat vzhledem k velikosti tohoto papouška. 

Pokud vás nic z výše napsaného neodradilo, je ara ararauna tím pravým papouškem pro vás. Jsou to skvělí parťáci a rozhodně nemusíte mít strach, že při pořízení dvou si vystačí sami a na vás “zapomenou“. Není tomu tak. Arové jsou na svém majiteli až závislí a je jedno, zda máte dva nebo čtyři jedince.  

Jak by měla vypadat voliéra 

Voliéra pro aru musí být dostatečně prostorná, a i zde samozřejmě platí, že čím větší, tím lepší. Papoušek musí minimálně roztáhnout křídla (pro zajímavost, rozpětí křídel ara ararauna je 90 cm). Ideální může být velikost 1,5 x 1,5 x 2 m. Síla drátu musí být přizpůsobena velikosti a síle ptáka (alespoň 2 mm) a stejně tak i rozestupy mezi mřížemi – zvíře mezi nimi nesmí prostrčit hlavu (ideálně 19x19 mm). 

Co ve voliéře nesmí chybět?  

  • Silné větve a bidla 
  • Větve na okus 
  • Hračky pro velké papoušky z přírodních materiálů (houpačky, žebříky, sisalová lana atd.) 
  • Misky na krmivo a vodu 
  • Pokud to prostor dovolí, tak sprchový kout či koupelna (ary milují sprchování) 
  • Venkovní voliéra by měla být opatřena vnitřním záletem, který musí být vytápěný. 

Veškeré zařízení vybírejte v závislosti na velikosti chovaného papouška. Více užitečných informací o tom, jak zařídit vašemu opeřenci ideální domov najdete zde

Jak aru krmit 

Krmení by mělo být co nejpestřejší a kvalitní. Patří do něj směs a granule pro velké papoušky, ovoce, zelenina, ořechy a zelené krmení. Jako zpestření a zároveň zábava poslouží vhodné větve na okus. Více se o zdravé výživě papoušků dočtete v našem článku


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Péče a chov