SuperZoo

Anglický špringršpaněl

Elegantní, aktivní společník do přírody. Na první pohled připomíná špringršpaněl velkého kokršpaněla, ale na rozdíl od něj postrádá tvrdohlavost kokršpanělům vlastní.

Země původu: Velká Británie 

Zařazení FCI: Skupina 8.: Slídiči, retrívři a vodní psi  

Sekce 2 – Slídiči  

S pracovní zkouškou.  

Výška 

48 – 51 cm 

Historie v kostce 

Anglický špringršpaněl je staré anglické plemeno – tzv. španělé dokonce patří mezi nejstarší lovecká plemena psů a odhaduje se, že pochází ze Španělska odkud se dostal s Římany do Evropy. Od 16. století byli lovečtí psi společníky šlechty, i když se samozřejmě kladl velký důraz na jejich loveckou upotřebitelnost. Tzv. španělé byli psi na první pohled velmi podobní, ale přesto se přeci jen lišili, proto došlo k jejich rozdělení na vodní a zemní. Právě mezi zemní patří špringršpaněl.  Anglický Kennel Club uznal špringra roku 1902. Do našich zemí se plemeno dostalo krátce před druhou světovou válkou, během níž to už vypadalo, že plemeno vymizí. Naštěstí se v 60. letech 20. století chov natolik rozvinul, že do dnes je špringr oblíbeným psem nejen loveckých domácností. 

Povaha 

Anglický špringršpaněl je pes, který má všechny předpoklady pro rodinného psa a troufáme si říci, že může na paty klidně šlapat i oblíbenějšímu zlatému retrívrovi nebo labradorovi.  Špringr je doma klidný, přizpůsobivý a přítulný, venku aktivní, ale ne neovladatelný (jen pozor na zvládnutí loveckého pudu). Je velmi oddaný svému pánovi a má snahu se zavděčit, tzv. “will to please“. Rychle a rád se učí, ale výchova musí být citlivá a důsledná. Špringr není dominantní, dobře vychází se zvířaty a dalšími lidmi. Jako správný španěl miluje vodu.  

Srst a zbarvení 

Srst je středně dlouhá a rovná. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, není náročná na údržbu, jen je třeba ji pravidelně kartáčovat (hlavně oblasti, kde je srst delší jako uši, nohy, spodek břicha a ocas) a upravovat trimovacím hřebenem nebo nůžkami. Povolené zbarvení je černá nebo játrová s bílou. Mohou se vyskytnout také pálené znaky. 

Zdraví 

Toto plemeno je zdravé a odolné. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat zdraví jeho delším, převislým uším, nicméně netrpí na záněty tolik jako jeho bratranec kokršpaněl. Objevit se větší míře může epilepsie, kožní potíže a potíže s očima – abnormalita očních víček v pozdějším věku hlavně šedý zákal. 

 

 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Slídiči, retrívři a vodní psi