SuperZoo

Anglický mastif

Anglický mastif je příkladný moloss a také nejtěžší plemeno psa (váha je obvykle kolem 80 kg). Je to typický pohodový, až flegmatický společník pro nepříliš aktivní lidi.

Země původu: Velká Británie 

Zařazení FCI: Skupina 2: Pinčové, knírači, molossové a  švýcarští  salašničtí psi  
Sekce 2 - Molossové  

Výška 

  • Psi: 70 – 76 cm 
  • Feny: 68 – 74 cm 

Historie v kostce 

Anglický mastif je plemeno s dlouhou a pestrou historií, která sahá až do doby 2000 let př.n.l., kdy existenci velkých, těžkých psů typu mastifa dokazují různé fresky, sošky i dokonce písemné záznamy. Je pravděpodobné, že molosové tedy pochází z Asie. Významná osobnost, která mastify chovala a utvářela byl Alexandr Veliký, který je používal jako válečné psy. Psi typu mastifa popsal poté Ceasar, když s vojsky vpadl na Britské ostrovy. Tito psi ho natolik uchvátili, že si je odvezl s sebou. Starořímské legie chovali mastify pro válku, boje a další plenění. Tito psy také ochraňovali majetek a bojovali se zvířaty pro “zábavu“(např. býky, lvy, medvědy). Mastif byl tehdy neohrožený pes se silným zákusem a to se vždy hodilo, jen člověk toho, jak už to tak bývá, zneužil. Psí zápasy, které byli legální, zakázala královna Viktorie. Po tomto zákazu přišlo málem vyhynutí mastifů. Další, málem devastující ránou, byly pro plemeno obě světové války. K nám se první fena anglického mastifa jménem Fiona v. Ircomaradostala v 70. letech 20. století z Nizozemska. 

Povaha 

I přes svou dá se říci divokou minulost je mastif naprosto dokonalým společníkem do rodiny.  Miluje svou rodinu, zejména děti. Je velmi pohodový, laskavý a nemá rád konflikty ve své “smečce“. Cizí lidi neřeší do té doby, než by musel zakročit kvůli ochraně páníčků nebo majetku (ale mezi špičkové hlídací psy opravdu nepatří). Je to zkrátka obr s něžným srdcem, rád je neustále tam, kde jeho majitelé, je kontaktní. Má vyšší práh bolesti, ale zato velmi špatně nese křivdu, nevšímání si ze strany svého pána nebo dokonce fyzické tresty. Není to rozhodně pes pro trvalý chov na zahradě, ale je nutné doma počítat s tím, že hodně slintá a díky jeho velikosti ho je všude plno. Štěká málo, ale když už, měl by tomu jeho pán věnovat pozornost – neštěká jen tak pro nic. Pohyb potřebuje, ale parťáka na dlouhé výlety nebo k běhu u kola či s koněm v něm nehledejte. Ocení klidnou procházku a společné, smysluplné aktivity. Výchova musí být klidná, ale důsledná. Nevychovaný anglický mastif je časovaná bomba.  Mastif chce vyhovět, dokáže dobře číst v mimice svého člověka, ale někdy mu déle trvá, než něco pochopí (pozor – nezaměňovat s hloupostí). 

Srst a zbarvení 

Povolené barvy jsou plavá s nádechem do jemně oranžové, tmavě žíhaná nebo stříbřitě plavá. Srst je hladká a přiléhavá, postačí jednou týdně projet gumovým kartáčem. 

Zdraví 

Anglický mastif je kvůli své velikosti plemeno velmi náchylné na onemocnění pohybového aparátu a k torzi žaludku. Jinak jde obecně o odolné a zdravé plemeno. 

Víte, že… 

Anglický mastif se řadí mezi nejstarší plemena vůbec a je předchůdcem mnoha plemen. Soužití s ním je však finančně náročnější, neboť takto velký pes potřebuje mnoho kvalitního krmiva. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi