Bílý švýcarský ovčák
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Anglický buldok je plemeno s osobitým šarmem a nezaměnitelným vzhledem; toto podsadité plemeno s předkusem je až téměř ikonické a pozná ho každý.
Země původu: Velká Británie
Zařazení FCI: Skupina 2: Pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 – Molossoidní plemena, typ mastif
Výška: 31 – 36 cm
Historie v kostce
Anglický buldok je pravděpodobně zmenšená forma starého typu mastifa, začátek historie buldoka však nejde již zjistit. Psi buldočího typu byli chováni pro souboje s býky. Takové zápasy probíhali tak, že skupina buldoků byla vypuštěna buď do arény s volně pobíhajícím býkem nebo k uvázanému býkovi. Cílem bylo, aby psi chytili co nejpevněji zvíře za mulec dokud nepadlo. Byla to velmi brutální a nehumánní podívaná, při které se zranilo a zemřelo obrovské množství psů. Buldok Belcher byl však jedinečný, protože se účastnil 104 zápasů a nikdy neprohrál. Do konce 17. století byl anglický buldok označován jako „malý mastif“, poté se mu začalo říkat bull-dog a vzhledem k tomu, že býčí zápasy byli velmi oblíbené v Anglii, říkalo se mu anglický bull-dog. Vzhled byl nejednotný, stejně jako hmotnost, která se pohybovala od 10- ti do 30 -ti kg. Roku 1835 přišel zákaz zápasů s býky a tím pádem i málem konec buldoka. Jak to bývá, některým nadšencům nebyl osud plemene lhostejný a začalo se tvořit “nové“ plemeno, které ale mělo přátelskou a pohodovou povahu. Na začátku 20. století bylo nové plemeno – odlišné vzhledem, odlišné povahou. Utváření novodobého anglického buldoka se neobešlo bez kritiky jeho vzhledu. Chovatel anglických buldoků Radon B. Lee dokonce řekl, že dobré buldoky bylo možné vidět do roku 1822 – pak už se v chovu objevovali jen psi s příliš těžkými hlavami, vytočenými hrudními končetinami a lokty. Ačkoliv se dnešní buldok skutečně liší od psa, kterého bylo možné spatřit před rokem 1822, nelze mu upřít přínos pro ostatní plemena, kterým je nepochybně jeho povaha.
Povaha
Buldok má sice naštvaný výraz, ale jeho povaha je naprosto nekomplikovaná a neagresivní, občas je i značně svéhlavý. Není dobrým hlídacím psem, málo štěká, cizí lidi spíše neřeší a raději si užívá své pohodlí po boku svého pána, kterého oddaně a bezmezně miluje. Nerad zůstává sám, na to je třeba brát ohled. Jeho mírumilovná a rozvážná povaha z něj činí skvělého rodinného parťáka, nicméně se sportem nebo svižnějšími procházkami u něj neuspějete. Sportovci a aktivní lidé by se proto měli poohlédnout po jiném plemeni.
Srst a zbarvení
Jednobarevná nebo jednobarevná s černou maskou či tlamou. Barvy (vždy by měly být zářivé a ve svém odstínu čisté): Žíhaná, červená ve všech odstínech, plavá, žlutohnědá atd., bílá a strakatá (tj. bílá v kombinaci s jednou z výše uvedených barev). Na údržbu srsti postačí gumový kartáč.
Zdraví
Bohužel nelze říci, že buldok patří mezi ta zdravější plemena. Nejčastěji se u nich setkáváme s kloubními a dýchacími obtížemi. Častý je také prolaps žlázy třetího víčka. Je třeba také dbát na to, aby pes nebyl překrmován, neboť toto plemeno trpí na obezitu.
Víte, že…
Anglický buldok je brán jako takový symbol Velké Británie. Britové jsou na něj náležitě pyšní a tak ho lze najít na mnoha předmětech či obrazech.