SuperZoo

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér je plemeno s bohatou a kontroverzní historií, které bylo původně kříženo pro psí zápasy. Dnes je však známý svou věrností, láskou k lidem a ochotou chránit svou rodinu. Tento pes vyžaduje důkladnou socializaci a pevné vedení. V článku se dozvíte o jeho temperamentní povaze, historii plemene, péči o srst a zdraví, stejně jako o vhodném přístupu k jeho výcviku.

Americký stafordšírský teriér patří mezi tzv. „bull plemena“ a v lidech často vyvolává negativní emoce vzhledem ke své kontroverzní minulosti. Ve skutečnosti je tento perfektně osvalený pes spíše milovník, než bojovník. 

Země původu  

USA 

Zařazení FCI 

Skupina 3: Teriéři 
Sekce 3 – teriéři typu bull 
Bez pracovní zkoušky.

Výška 

Psi: 46 – 48 cm 
Feny: 43 – 46 cm 

Historie v kostce 

I přes svůj americký název je plemeno původem z Británie. V Británii byli velmi oblíbené zápasy s býky, na které byli využíváni nejen mastifové nebo buldokové, ale také mrštnější a lehčí psi, kteří se nazývali bull -and – terrier. Tito psi byli výsledkem křížení, jak už název napovídá, teriérů a mollosoidních plemen. Snoubila se v nich odvaha, zarputilost, síla a ostrost. Bull-and-teriéři se vyznačovali agresivitou vůči ostatním psům a právě v psích zápasech byli považováni za naprostou špičku. Psí zápasy byli „zábavou“ hlavně horníků a dělníků. Do Ameriky se tito psi dostali s imigranty jako hlídači majetku, ale začalo docházet ke křížení s dalšími plemeny (ohaři, dogami a chrty). S imigranty a jejich psy přišly bohužel do USA i psí zápasy, které ačkoliv jsou ilegální, stále pokračují dodnes. Do roku 1898 se historie staforda neliší od historie amerického pitbulteriéra. Právě v tomto roce došlo k registraci amerického pitbulteriéra, který byl za první světové války symbolem síly a odvahy americké armády. Po první světové válce se ale plemeno vydalo dvěma směry; jeden tábor chovatelů a odpůrců zápasů chtěl více rozvíjet vzhled plemene a druhý chtěl spíše “mašinu“ na zápasy. Cílem chovatelů psů pro radost a exteriér bylo zmírnění agresivity vůči psům a ustálení zevnějšku. Roku 1974 vznikl klub pod AKC (American Kennel Club) Staffordshire Terrier Club of America a ve stejném roce byl schválen také oficiální název plemene American Staffordshire Terrier. Do České republiky se první staford dovezl roku 1989. Americký pitbulteriér není uznaným plemenem FCI.  

Povaha 

Americký staford je pes, který miluje lidi. Pro svého pána je ochotný položit svůj život, proto je obtížné hledat dospělým stafordům nový domov – až tak moc svého majitele, jeho rodinu a hlavně děti milují. Vyžadují důkladnou socializaci od mala na ostatní psy a zvířata, i tak ale zejména samci mohou být dominantní vůči ostatním psům (pozor, nezaměňovat u dobře socializovaného psa dominanci s agresivitou). Během dospívání potřebuje pevné hranice a jasná pravidla, protože tzv. zkouší, co vydržíte. Staford rozhodně není pes na hlídání nebo vyloženě osobní obranu, ale umí vyhodnocovat situaci a když je třeba, svou rodinu chrání. Americký stafordšírský teriér je plemeno velmi temperamentní a silné, ideální jsou pro něj bull sporty (např. wall climbing, high jump nebo weight pulling). Potřebuje zodpovědného, rozhodného a důsledného pána, který zvládne jeho sebevědomí a občasnou teriéří tvrdohlavost. Špatně vychovaný nebo dokonce zkažený staford je pro své okolí časovanou bombou. Učí se pomaleji, ale pamatuje si celý život. Není uštěkaný, ale když zaštěká, má důvod. Je velice důležitý výběr psa z kvalitní chovatelské stanice, která klade důraz nejen na povahu, ale i na zdraví. 

Srst a zbarvení 

Přípustné je jakékoliv zbarvení, ideální je maximálně 80 % bílé barvy, setkat se často můžeme s hnědo-bílou, žíhanou s bílou, plavou s bílou nebo černobílou. Péče o srst není složitá, protože postačí jednou za dva týdny projet gumovým kartáčem pro udržení lesku a jemnosti.  

Zdraví 

Americký stafordšírský teriér je poměrně těžké a dobře osvalené plemeno, proto se mohou objevit potíže s klouby (DKK, DLK) či ruptury předního zkříženého kolenního vazu (zejména pokud pes aktivně provozuje silové sporty). Relativně často mohou stafordi trpět také na kožní alergie a kardiologická onemocnění. 

Víte, že… 

Láska k lidem u tohoto plemene pramení z toho, že před začátkem psích zápasů si majitelé vyměnili své psy a ti museli naprosto postrádat agresivitu vůči člověku. Uvádí se dokonce, že se museli od cizího člověka nechat vykoupat. Psi, kteří se vůči člověku projevili agresivně, byli vyřazováni z chovu nebo usmrceni. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Atlas plemen psů