Bandog
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Americký bezsrstý teriér je moderní plemeno s unikátní historií, které vzniklo v 70. letech v USA. Tento pes vyniká svou přátelskou, inteligentní a aktivní povahou, což z něj činí skvělého společníka pro rodiny a ideálního kandidáta pro psí sporty. Plemeno má zajímavý genetický základ, kdy se vyskytuje bezsrstá varianta, která si získává stále více obdivovatelů. Bezsrstí psi potřebují specifickou péči o kůži, zejména v létě a zimě.
Pro někoho nehezký, pro jiného nádherný. Je ale jasné, že obliba tohoto bezsrstého teriéra je stále na vzestupu a díky jeho aktivní, přátelské a učenlivé povaze se není čemu divit.
USA
Neuznaná plemena
25 – 41 cm
Tito teriéři jsou relativně mladé plemeno, protože jako rok jejich vzniku se uvádí rok 1972, kdy se v americké Lousianě narodila ve vrhu rat teriérů (plemeno, které je u nás téměř neznámé) fenka, která za pár týdnů po narození zcela vylínala. Zatím se nepodařilo vysvětlit, proč se tehdy pouze ona narodila bez srsti. Právě tato fenka jménem Josephine stála na samém počátku plemene amerického bezsrstého teriéra. Její chovatel, Edwin Scott, se rozhodl za použití rat teriérů pokračovat v cíleném šlechtění, které se koncem 90. let povedlo, neboť byla uznána bezsrtá varianta rat teriéra. V roce 2004 bylo plemeno uznané již jako americký bezsrstý teriér United Kennel Clubem.
Toto plemeno je aktivní, nebojácné, přátelské a je velmi vhodné pro různé psí sporty. Je mírumilovné, inteligentní a velmi aktivní. Ačkoliv je to teriér, je vyrovnaný v povaze. Lidi miluje, což někdy může vést až k potížím se separační úzkostí. Po předcích však zdědil lovecký pud a na to bychom měli myslet při pohybu venku.
Většina bezsrstých teriérů, jak už název napovídá, nemá srst. Je však povoleno, aby neosrstěná varianta měla srst do 1 mm délky. Kvůli pestřejšímu genofondu se v chovu bezrstého teriéra mohou objevit také psi se srstí. Bezsrstý teriér může mít jakoukoliv barvu kůže – od čistě růžové (které v létě tmavne, opálí se) až po skvrnité zbarvení. Psi se srstí jsou nejčastěji bílí či skvrnití s bílou barvou, ale nejdeme i trikolorní a bikolorní jedince.
Tento teriér se obecně těší dobrému zdraví. Zajímavostí je, že toto plemeno není zatíženo žádnou geneticky přenášenou chorobou. Zvýšenou pozornost je třeba ale věnovat kůži, kterou je nutné v létě mazat krémem s ochranným faktorem a v zimě nezapomínat na teplé oblečky. Kůže některých jedinců může být sušší, tak je dobré ji mazat krémem pro nahá plemena. Na kůži se dále mohou objevovat bradavičky, ucpané póry (tzv. černé tečky) a u starších psů pak skvrny.
Zvláštní je také to, že gen, který u tohoto „nahého“ teriéra způsobuje absenci srsti se nevyskytuje u žádných jiných bezsrstých plemen. Jde o unikátní gen objevený teprve v roce 2017.