SuperZoo

Akvaristika pro začátečníky

Život pod vodou nás fascinuje. I vy můžete mít díky akváriu kousek svého podvodního světa doma. Pohled do akvária umožňuje nahlédnutí do života ryb a relaxaci, například po náročném dni. Mimo jiné se také jedná o hezkou dekoraci do interiéru.

Výběr vhodného akvária

V dnešní době existují akvarijní sety, které začátečníkům značně pomohou se založením akvária.

  • Velikost akvária. Obecně platí, že čím větší akvárium, tím je jeho údržba a provoz snazší. Ano, zní to jako paradox, ale v menších akváriích se hůře udržuje biologická rovnováha. Pozor na častý omyl začátečníků – „koupím si malé akvárium, protože je určitě snazší na údržbu a nebudu s ním proto mít tolik práce…“ Důležité je vybírat velikost akvária podle vybraných druhů ryb (maximální velikost v dospělosti) a podle jejich množství. Obecně se uvádí, že na 1-2 cm velikosti ryby v dospělosti by měl připadat 1 litr vody.
  • Umístění akvária. Dalším kritériem pro výběr akvária je jeho budoucí umístění v domácnosti. Je potřeba včas vše změřit, aby se vám vešlo na vybraný stolek nebo skříňku. Vzhledem k těžší váze zejména větších akvárií doporučujeme umístění na speciální zpevněné akvarijní stolky nebo skříňky. Akvárium nikdy neumisťujte na přímé slunce.
  • Biotop akvária. Dále přemýšlíme nad tím, do jakého biotopu budeme akvárium směrovat a až podle toho vybíráme druhy ryb, které do nádrže umístíme. Ryby žijící v různých biotopech mají různé nároky na teplotu, kvalitu vody a velikost nádrže. Některé druhy mohou napadat ostatní nebo být silně teritoriální. I na to je potřeba myslet a nekombinovat druhy, které mají odlišné nároky na životní podmínky.
  • Osobní preference. Akvárium lze samozřejmě zařídit také podle vlastního vkusu, fantazii se meze nekladou, hlavně mladí akvaristé si svá akvária vybavují různými barevnými dekoracemi nebo postavičkami. Je však opět potřeba respektovat nároky ryb a rostlin. Použité dekorace a materiály nesmí být pro obyvatele akvária toxické.

Vybrat akvárium na našem e-shopu

Výběr substrátu do akvária

Substrát plní v nádrži dekorativní funkci, ale především máme tyto možnosti:

  • kombinace substrátů pro rostliny a štěrku/drtě/písku
  • štěrk/drť/písek bez substrátů pro rostliny
  • dekorativní barevný akvarijní písek
  • zcela bez substrátu/štěrku… (tuto možnost využívají většinou jen chovatelé v chovných nádržích)

Jak zařídit akvárium

Kromě samotného akvária a substrátu budete potřebovat akvarijní techniku, která vám pomůže udržet ryby a akvárium v dobré kondici. Jak postupovat?

  • Filtr – Akvarijní filtr můžete pořídit vnitřní, externí, závěsný nebo bublifukový. Asi nejúčinnějším filtrem je filtr externí, jehož výhodou je i to, že nezabírá místo v akváriu.  Nevýhodou je ale jeho vyšší pořizovací cena. Do menšího akvária se hodí molitanový filtr tzv. bublifuk, který je poháněn vzduchovacím motorkem, který tlačí vzduch, jež tlačí vodu skrz molitan a tím se čistí.
  • Čerpadlo – Čerpadlo je základním vybavením především pro mořská a rostlinná akvária, jejichž obyvatelé vyžadují kvalitní proud vody. Pomáhá ale také pro výtlak vody při její výměně nebo při stavbě vlastního filtru.
  • Vzduchovací kompresor – Kompresor okysličuje vodu, což je důležité pro zdraví ryb a rostlin v akváriu. Bez kyslíku by se udusily.
  • Osvětlení – Osvětlení je nutnost nejen proto, abyste na své rybičky dobře viděli, ale především pro jejich život. Stejně jako lidi, i ryby a rostliny potřebují dostatek světla. Bez světla u rostlin nemůže dojít k fotosyntéze a tím pádem nevytvářejí kyslík. Jako osvětlení doporučujeme zvolit LED či zářivky. Nejste-li si jistí, pořiďte si akvárium pro začátečníky, které již obsahuje vhodné denní i noční osvětlení.
  • Topení – Topení je důležitým doplňkem do akvárií s rybičkami z tropických oblastí, které vyžadují stálou teplotu okolo 25 °C.
  • Teploměr – Abyste měli nad teplotou vody kontrolu, pořiďte si akvarijní teploměr.
  • Automatické krmítko – Krmítko není nutností, ale je skvělým pomocníkem zvláště v případě, že často nebýváte doma. Můžete jednoduše nastavit čas a množství krmiva, které ryby dostanou a některá mají kapacitu až na 30 dnů. Pokud tedy rádi cestujete, doporučujeme ho pořídit.

Založení akvária krok za krokem

Akvárium máte doma, nyní je na řadě příprava nádrže. Jak postupovat?

  1. Akvárium postavte na zpevněný povrch, na speciální podložkou pod akvárium (tlumí nárazy a vyrovná případné nerovnosti, které mohou způsobit prasknutí akvária).

  2. Vodou důkladně omyjte vnitřní strany akvária.

  3. důkladně propláchněte akvarijní substrát (v případě písku, štěrku či drtě)

  4. V případě použití výživného substrátu nasypte substrát na dno a na něj naneste vrstvu písku nebo substrátu dle našeho výběru.

  5. Umístěte akvarijní techniku (filtr, topítko, teploměr, popř. vzduchovací kamínky, osvětlení – musí být dostatečné).

  6. Zasaďte či rozmístěte rostliny, kořeny a dekorace

  7. Napusťte vodu (proud vody směřujte na plochý talíř, který si přidržujeme nad dnem, aby nám proud vody nerozvířil substrát), aplikujeme startovací bakterie a přípravek na úpravu vody, spustíme akvarijní techniku.

Video o zakládání akvária | Škola Super zoo

Vhodné akvarijní ryby pro začátečníky

Jelikož některé ryby vyžadují speciální péči a podmínky, poradíme vám druhy, které jsou vhodné i pro ty, kteří ještě s akvaristikou nemají zkušenosti.

Velmi oblíbené a na chov nenáročné akvarijní ryby jsou například živorodky. Tyto rybky jsou nejen krásné, ale také zajímavé tím, jak už jejich název napovídá, že samičky rodí živé rybičky, jejichž zárodky se vyvíjí uvnitř jejich bříška. Jejich nenáročnost spočívá v tom, že jsou všežravé a můžete jim tedy podávat krmivo vločkové, živé i mražené. Převážně se živí rostlinnou potravou, mají rády hlavně řasy. Mezi další oblíbené poddruhy těchto rybiček patří paví očka a mečovky.

Kromě živorodek nebo třeba teter a bojovnic, patří mezi vhodné akvarijní ryby pro začátečníky i sumečci (např. krunýřovci nebo pancéřníčci). Krunýřovci jsou známí jako čističi akvárií – často je můžete pozorovat přisáté na sklo, kde konzumují vznikající řasy. Pancéřníčci zase hledají potravu na dně akvária.  Oba druhy jsou tedy opravdu skvělými obyvateli akvária pro začátečníky, protože napomáhají udržovat ho v čistotě od řas a zbytků jídla.

Než vpustíme akvarijní rybičky

Nikdy nepouštějte ryby do čerstvě založené nádrže.

Máte ale dvě možnosti:

  • Počkejte 3-4 týdny, než se akvárium tzv. zaběhne.
  • Použijte startovací akvarijní chemii, která tento proces urychlí a ryby můžete vpustit již cca po 24 hodinách.

Tato chemie redukuje amoniak, dusitany a váže těžké kovy z kohoutkové vody. Také je dobré použít přípravek s obsahem nitrifikačních bakterií, což jsou prospěšné bakterie, které se usídlí ve filtraci a v substrátu a pomáhají neutralizovat škodlivé látky.

Vpuštění ryb

Ryby jsou studenokrevní živočichové. To znamená, že nedokáží samy regulovat tělesnou teplotu. Náhlé změny z tepla do chladu (a naopak) jim mohou způsobit teplotní šok.

  • Před vpuštěním ryb nalijte do akvária přípravek na úpravu vody. Látky v něm pomáhají regulovat stres ryb a naváží na sebe škodlivé látky, které případně v akváriu zůstaly.
  • Abyste předešli zmiňovanému teplotními šoku, položte nejprve uzavřený sáček s rybami na hladinu. Zhruba po 15 minutách se teplota vody v sáčku vyrovná s teplotou vody v akváriu
  • sáček opatrně otevřete a současně pomalu nalévejte akvarijní vodu do sáčku, dokud sáček nebude plný.
  • Ponořte sáček ve vodorovné poloze a nechte z něj rybky do nového domova vyplavat. Ryby nikdy do akvária nevylévejte nebo je násilně nesnažte vyhnat ze sáčku – již jsou dost vystresované a další stres o to více oslabuje imunitu.

Využití živých rostlin

Výživný substrát se dává na dno ve vrstvě cca 2-3 cm. Na něj se následně nasype klasický substrát (písek, drť…). Kromě běžných substrátů je možné použít i substrát určený speciálně pro lepší zakořenění rostlin, např. z porézního jílového materiálu.

Rostliny po zakoupení propláchněte ve slané vodě (vyjma kořenů) po dobu cca 20 vteřin a následně je na týden umístěte do karantény (prevence proti zanesení cizorodých bakterií, plžů…).

  • Většina rostlin se prodává v plastovém košíčku a kořeny má obalené minerální vatou.
  • Opatrně sundejte košíček a jemně odstraňte vatu.
  • Zastřihněte kořínky.
  • Umístěte na vhodné místo do akvária (vyšší rostliny umisťujeme spíše do zadní části, nižší rostliny do popředí).

Rostlinám zahrneme kořeny, ale nezahrnujeme oddenek, neboť by následně mohlo dojít k uhnívání.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou