SuperZoo

Řasokoule

Řasa, kterou budete milovat – řasokoule (Aegagropila linnaei, Cladophora aegagropila). Řasokoule je fascinující řasa, která si získala pozornost nejen svým jedinečným vzhledem, ale také bohatou historií a významem v různých kulturách. Jaká je její historie a správná péče? Co je potřeba, abychom udrželi její zdraví a krásu?

Různé názvy

Řasokoule má různé názvy, jako např. mechová koule, řasová koule, Marimo moss ball, Aegagropila linnaei nebo Cladophora aegagropila.

Romantická historie

Japonská legenda vypráví o nešťastné lásce mezi dcerou náčelníka japonského kmene, který obýval oblast řeky Akan, a obyčejným chlapcem. Rodiče zamilované dvojice však jejich lásce nepřáli. Když se rozhodli před nepřízní osudu utéct, nešťastně spadli do vody, kde se utopili. Podle legendy se jejich duše, spojené věčnou láskou, přeměnily na zelené řasové kuličky, které pluly společně po dně. Proto jsou řasokoule v Japonsku považované za symbol věčné lásky a údajně dokáží vyléčit i zlomené srdce.

V Japonsku jsou řasokoule považovány za symbol štěstí, zdraví a dlouhého života. Jsou také oblíbeným dárkem mezi přáteli a rodinami.

Výskyt v přírodě

Tento druh se přirozeně vyskytuje především v chladných sladkovodních oblastech severní polokoule, zejména v Japonsku, na Islandu, ve Skotsku a v některých částech Skandinávie.

Nejznámější populace řasokoulí se nacházejí v jezerech na Islandu a v japonském jezeře Akan.

Správné podmínky pro pěstování řasokoulí:

  1. Teplota vody
    Řasokoule preferuje chladnější vodu v rozmezí od 18 °C do 24 °C. Teplota nad 25 °C může způsobit stres a vést k jejímu poškození nebo hnilobě. Vyšší teploty také urychlují rozklad a ztrátu barvy.
  2. Kvalita vody a údržba

Co by si vaše řasokoule přála, kdyby uměla mluvit?

  • Mírně kyselé až neutrální prostředí pH mezi 6,0 a 8,0
  • Měkkou až středně tvrdou vodu (GH od 4 do 8 dGH)
  • Nízkou koncentraci amoniaku, dusičnanů a fosfátů
  • Optimální světelné podmínky
  • Jemný tok vody (silný tok může způsobit stres)
  • Přirozené provzdušnění vody bez nutnosti okysličovače, postačí pravidelná výměna vody

Údržbu provádíme přibližně jednou za 10 dní. Pokud máte řasokoule v akváriu s dalšími živočichy, postačí sledovat kvalitu vody a pravidelně odsávat dno akvária.

Pokud je pěstujete bez živočichů v malém akváriu jako designový doplněk vaší domácnosti, můžete vodu kompletně měnit.

  1. Mazlení řasokoulí
    Ve volné přírodě jsou řasokoule vystaveny tlaku vody, který je jemně otáčí a válí po dně, což jim pomáhá získat kulatý tvar. Aby si tento tvar uchovaly a simulovaly tak správné přírodní podmínky, při výměně vody je můžete jemně koulet v dlaních – pomazlit. 😊 Tuto péči lze provádět i pod tekoucí vodou, která řasokouli očistí od usazenin – dávejte ale pozor na teplotu vody.
  2. Osvětlení
    Řasokoule preferují rozptýlené světlo a slabé až střední světelné podmínky. Přímé slunce by mohlo způsobit jejich vyschnutí nebo změnu barvy. V našich podmínkách, kde máme více světla během roku než v severských zemích, není nutné akvárium dodatečně osvětlovat. Pokud však světlo použijete, doporučujeme zvolit širokospektrální.
  3. Hnojení
    Hnojení není nezbytné. Pokud se však rozhodnete použít hnojivo, buďte opatrní, protože nadměrné množství živin může podpořit růst nežádoucích řas.
  4. Tipy na dekorování
    Řasokoule lze pěstovat i v menších akváriích nebo dekorativních nádobách. Pro přírodní vzhled můžete použít přírodní dřevěné kořeny, živé plovoucí rostliny, přírodní štěrk nebo pískovec.

Pokud preferujete barevnější styl, můžete využít vrstvení různobarevných štěrků, plastové dekorace, jako jsou amfory, postavičky, zříceniny hradů nebo mušle, které za pomoci okysličovače vypouštějí jemné bublinky.

Je řasokoule vhodná pro děti?

Řasokoule nevyžadují žádnou speciální péči, takže jsou ideální pro budování vztahu k přírodě. Péče o ně může u menších dětí rozvíjet jemnou motoriku. Pokud vaše dítě projeví zájem o akvaristiku, je lepší začít s méně náročnou variantou, než je akvárium s živočichy.

Řasokoule je krásná a nenáročná řasa, která si získala oblibu v domácnostech a akváriích po celém světě. Její péče není složitá, ale vyžaduje pozornost k detailům, jako je teplota vody, kvalita vody, osvětlení a pravidelná údržba. Při správné péči může být krásným a symbolickým doplňkem akvárií nebo nadčasovým designovým prvkem vašich domovů.

Vypracovala: Mgr. Mária Ivanová, partnership manažér Super zoo

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou