SuperZoo

Pozor na parazity!

Antiparazitní ošetření je nezbytné pro udržení zdraví domácích zvířat a ochranu před různými parazity, kteří mohou způsobit vážné zdravotní problémy, které zdaleka nekončí „jen“ ztrátou několika kapek krve. Pokud se chcete dozvědět, jaké parazity mohou ohrozit zdraví vašeho mazlíčka, jaké typy antiparazitních přípravků jsou k dispozici a jak je správně používat, pokračujte ve čtení – zaručeně se dozvíte užitečné informace, které vám pomohou zajistit bezpečí a pohodu vašeho zvířete.

Klasifikace antiparazitních léků:

Endoparazitika: Léky určené k léčbě vnitřních parazitů, jako jsou červi (hlísti, tasemnice, háďátka atd.) a prvoci.
Ektoparazitika: Léky určené k léčbě vnějších parazitů, jako jsou blechy, klíšťata, roztoči, vši a jiné.
Kombinovaná antiparazitní léčiva: Některé léky kombinují endoparazitika a ektoparazitika, čímž poskytují širokospektrální ochranu proti vnitřním i vnějším parazitům.

Existuje několik způsobů účinků antiparazitik. Některé parazity pouze odpuzují, kdy mluvíme o repelentním účinku, obvykle se k jejich výrobě používají různé extrakty z přírodních silic a olejů, ale využití mají i ultrazvukové odpuzovače. Jiné dokáží parazity po kontaktu s účinnou látkou spolehlivě zahubit.

Druhy a typy antiparazitních produktů

Mezi vnější parazity patří hlavně blechy, klíšťata, vši a roztoči. Živí se krví svých hostitelů a mohou přenášet nebezpečné choroby. Na trhu je široká nabídka produktů proti parazitům a my vám pomůžeme se v nich zorientovat.

Obojky

Patří k nejpopulárnějším a nejúčinnějším ochranám. Obojek začne působit zhruba druhý týden po nasazení (pokud není na obalu uvedeno jinak). Pro zajištění spolehlivé ochrany je důležité obojek nechat psovi nebo kočce neustále nasazený.
Jak poznat správně nasazený obojek? Mezi obojek a kůži byste měli být schopni prostrčit dva prsty. Obojek by měl kůži těsně přiléhat, ale nesmí zvíře škrtit ani viset příliš volně.

Speciálně pro kočky jsou antiparazitní obojky vybaveny bezpečnostní pojistkou. Ta v případě, že se kočka zachytí (např. o větev), uvolní obojek, čímž zabrání uškrcení.

Šampony

Šampon okamžitě hubí parazity v srsti zvířete. Po aplikaci šamponu do srsti zvířete ho důkladně napěňte a vmasírujte až k pokožce, nevynechávejte žádnou část těla kromě očí a tlamičky. Poté nechte působit alespoň 5 minut a důkladně opláchněte.

Obrázok, na ktorom je mačka, cicavec, mačka domáca, malé až stredné mačky Automaticky generovaný popis

Spreje

Obvykle je možné je aplikovat jak na srst zvířete, tak i do okolí (např. do pelíšku či jiných tkanin). Po dalším vykoupání zvířete je třeba aplikaci opakovat.

Obrázok, na ktorom je mačka, hrebeň, malé až stredné mačky, vnútri Automaticky generovaný popis

Spot-on

Spot-on je nejčastěji ve formě pipety. Aplikaci provádíte podle návodu, obvykle s gumovými rukavicemi na rukou, přičemž obsah pipety aplikujete do odkrytého místa kůže mezi lopatky zvířete. Po aplikaci počkejte, než tekutina uschne, a poté vašeho mazlíčka alespoň týden nekoupejte. Samotná voda účinek nesnižuje, šamponování však ano. V případě aplikace spot-onu lze další antiparazitikum aplikovat zvířeti až za měsíc.

Elektronické odpuzovače

Elektronický odpuzovač využívá ultrazvukové vlny k odpuzování blech a klíšťat, čímž nabízí bezpečnou a ekologickou alternativu k chemickým přípravkům. Je vhodný pro zvířata i lidi a lze ho snadno připevnit na obojek. Zařízení je dobíjecí, jednoduché na použití a poskytuje dlouhodobou ochranu proti parazitům při procházkách v přírodě.

Spreje na prostředí

Jedná se o přípravky na ničení parazitů jen v prostředí, v němž zvíře žije (tkaniny apod.). Nepoužívají se na zvíře.

Blecháček

Blecháček je hřeben určený k odstraňování vyčesávání parazitů z kožíšků zvířat. Pomocí jemných zubů dokáže účinně odstranit dospělé jedince a jejich vajíčka.

Pinzeta

Pinzeta pro šetrné odstranění přisátého klíštěte.

Na co si dát pozor

Mějte na paměti, že žádná ochrana proti parazitům není stoprocentní. Výběrem správného přípravku, správnou aplikací a následným zacházením je však možné účinnost těchto ochranných prostředků zvýšit na maximum.

Je nutné dodržovat následující zásady:

  • Nikdy neaplikujte více antiparazitních přípravků současně, pokud nejste si jisti, že je jejich kombinace bezpečná. Doporučujeme konzultovat použití různých přípravků s vaším veterinářem, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
  • Při výběru antiparazitik zvažte věk, váhu a zdravotní stav zvířete
  • Obzvlášť pozor si dejte při výběru antiparazitik pro štěňata, koťata a zvířata ve seniorním věku
  • Po odblešení nechte vždy psa odčervit – blecha je mezihostitelem tasemnice
  • Vyvarujte se používání přípravků s obsahem permetrinu u koček. Pro kočky je permetrin silně toxický. Většina přípravků je vhodná do domácnosti, kde jsou děti, ale ani v tomto případě nenechávejte nikdy antiparazitika volně přístupné dítěti bez dozoru, a to ani krátce po aplikaci na zvíře. 

Vždy je nutné číst písemnou informaci o použití přípravku v přiloženém návodu a přísně ji dodržovat.

Pozor na blechy

Dospělé blechy se drží na svém hostiteli (pes, kočka), ale vajíčka a larvy opadávají ze srsti zvířete všude do okolí a velmi rychle se množí, během měsíce jich mohou být stovky. Blechy jsou také přenašeči nemocí, proto při napadení zvířete blechami je důležitá včasná a řádná dezinfekce okolí sprejem, a to několikrát do měsíce. Zvíře může reagovat na bleší kousnutí i alergicky, v závažnějších případech napadení je nutné zajistit veterinární péči.

Boj s parazity je účinným předcházením nežádoucích onemocnění zvířecího člena vaší rodiny.

Mária Ivanová, Partnership manažér Super zoo

 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Antiparazitika pro kočky