SuperZoo

Línání psů

Línání psí srsti může být pro chovatele opravdová výzva, zejména na jaře a na podzim, kdy se chlupy zdají být všude. Co se vlastně během línání děje? Jak svému pejskovi co nejlépe pomoci a zároveň si ušetřit práci? Objevte praktické tipy, díky kterým toto období zvládnete s lehkostí!

Línání


Línání je fyziologický proces výměny srsti, kdy starou srst nahrazuje nová, tak aby nevznikala holá místa na těle. Srst pejska totiž prochází několika fázemi. První je fáze růstu, kdy srst dorůstá do požadované délky. Následuje fáze klidu, která přechází do regrese, kdy chlup, který se chystá vypadnout, musí mít svou náhradu. Zde nastává pro nás, chovatele, nejméně oblíbená fáze – fáze línání.
Nejvýraznější línání se vyskytuje u plemen s hustou podsadou a pozorujeme jej přirozeně dvakrát ročně – na jaře, kdy je potřeba zbavit se hustší zimní srsti, a poté na podzim, kdy srst musí zhoustnout a vytvořit přirozenou ochranu před chladným počasím. Línání ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nich je například častá změna okolní teploty, což způsobuje, že pejsci chovaní v bytě často línají celoročně. Dalšími vlivy mohou být hormony, kvalita stravy, typ srsti, úroveň stresu, plemeno a věk psa.

Pár tipů, jak přežít línání vašeho čtyřnohého parťáka bez větších vrásek:

  1. Kvalitní strava
    Základem všeho je kvalitní a vyvážená strava šitá na míru vašemu pejskovi. Dobře živený pes má lesklou a jemnou srst, správné trávení, je v optimální kondici a projevuje radost ze života.
  2. Pravidelné vyčesávání
    Pravidelným vyčesáváním srsti ušetříte čas sobě i svému pejskovi. I česání může být zábava a příjemná chvíle strávená s vaším mazlíčkem. Stačí mnoho odměn, laskavý přístup a správný výběr pomůcek. Pro dlouhosrstá plemena je vhodná kombinace více kartáčů, abyste se dostali až na kůži, vyčesali podsadu a promasírovali pokožku. U pejsků s hedvábnou srstí je výběr kartáče klíčový. Měl by mít zakončení s ochrannými kuličkami, protože běžné kartáče mohou hedvábnou srst poškodit.
  3. Koupání
    Koupání by mělo být v období línání prvním krokem, protože pomáhá odstranit větší množství odumřelé srsti. Výběr správného šamponu je velmi důležitý. Volte přírodní a kvalitní kosmetiku, resp. šampon a kondicionér. Vždy je nutné dbát na typ srsti pejska. Intenzitu koupání nelze pevně určit, záleží na zdravotním stavu psa. Nezapomínejte však, že časté koupání může vést k vysušování pokožky nebo ztrátě její přirozené mastnoty.
  4. Doplňky stravy
    Přidáváním olejů do krmiva můžete svému chlupáčovi výrazně pomoci nejen se srstí. Například lososový olej, bohatý na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, pozitivně ovlivňuje kvalitu srsti, ať už jde o lámavou a vypadávající srst, matnou srst, lupy, problémy s pigmentací nebo poruchy imunitního systému. Také má vliv na trávicí procesy, kardiovaskulární a pohybový systém. V našem sortimentu také naleznete lněný olej, který kromě dobrého vlivu na srst pozitivně ovlivňuje nervový systém, zmírňuje stres a je vhodný pro březí a kojící feny.
    Doporučujeme přidávat i vitamíny, například vitamín H (známý jako biotin nebo B7), vitamín E, mořské řasy nebo pangamin (pivovarské kvasnice).

Nadměrné línání


Pokud pes nadměrně líná, ale nemá holá místa na srsti a kůže není zanícená nebo zarudlá, česejte psa častěji.
Pokud nadměrné línání trvá déle než měsíc, může jít o poruchu štítné žlázy nebo metabolismu a je vhodné vyhledat pomoc veterináře. Pokud však objevíte na kůži holá místa, může se jednat o alopecii. I v tomto případě doporučujeme vyhledat veterináře, který s vámi probere další postup léčby.

Svědění


Pokud pejska během línání nebo mimo něj pokožka svědí, příčin může být více. V nejlepším případě je to jen varování, že byste měli zvýšit frekvenci česání, protože stará srst pejskovi překáží. V horších případech je svědění spojeno se zdravotními problémy, jako jsou alergie, paraziti nebo kožní onemocnění. Tento signál bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu a ignorovat jej. Neuděláte chybu, pokud se vydáte ke svému veterináři a ujistíte se, že se jedná jen o maličkost spojenou s nedostatečným vyčesáváním.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o psa