Výchova a výcvik psů | Podcast Super zoo
45 min. podcastu
Pokousání psem je častý problém, který může být způsoben špatnou socializací psa nebo strachovou agresí. V případě, že vás pes pokouše, je důležité zjistit totožnost majitele a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V článku se dozvíte, jaké máte právo na odškodnění a jaké povinnosti má majitel psa, včetně nutnosti doložit očkování proti vzteklině. Dále se zaměříme na ošetření rány po kousnutí a prevenci vztekliny, která může být přenášena na člověka.
Pokousání psem je poměrně běžný typ zranění člověka. V našem článku si povíme, jak útoku předejít, jak postupovat v případě pokousání a na co máte právo.
Nejčastějším důvodem, proč pes kousne, je ten, že zkrátka nerozumíme tomu, co nám “říká” a jaké nám dává signály. Jde o tzv. konejšivé signály a o jejich důležitosti si můžete více přečíst v našem článku. Může jít také o strachovou agresi či zanedbanou socializaci. Proč je vlastně socializace tak důležitá? To se dozvíte zde. Často k pokousání také dojde snaží-li se majitel zachránit svého psa a pes – útočník, z důvodu frustrace nemožnosti dostat se na psa, se přesměruje na člověka.
Pokousání psem je bolestivé a může být také život ohrožující. V této nepříjemné situaci je třeba zjistit totožnost majitele psa (je-li poblíž). Pokud ji nezjistíte nebo poblíž majitel psa není, je na místě psa vyfotografovat (zejména pokud to vypadá, že uteče), zavolat na policii a incident jim nahlásit. Mějte na paměti, že na zjištění totožnosti osoby máte právní nárok. Bezprizorního psa je nutné odchytit – o to se také postará policie a nikdy to nezkoušejte sami! Pokud to váš stav umožňuje, měli byste setrvat na místě, kde vás pes napadl. Důležité je také mít svědky, kteří s vámi vyčkají do příjezdu policejní hlídky.
Pokud vás napadne cizí pes, máte nárok na odškodnění. To se řeší právě na základě rozhovoru s přivolanou policií a ošetřujícím lékařem, od kterého dostanete po ošetření lékařskou zprávu.
Jaké jsou povinnosti majitele psa?
V tomto případě se jedná o ránu tržnou nebo také tržně zhmožděnou a nejčastějším postiženým místem je obličej, krk, horní končetiny a dolní končetiny od kolene níže, ale ve vážnějších případech se můžeme bavit o ukousnutých prstech, uchu, nosu či skalpaci kůže spolu s vlasy na lebce. Takové případy vyžadují neodkladné ošetření lékařem.
Ránu vymyjte čistou vodou a vydezinfikujte. Poté vyhledejte lékaře (i malé kousnutí od psa může způsobit infekci), který předepíše antibiotika. Nezapomeňte také sledovat fyziologické funkce a pokousaného člověka uklidňovat. Pokud je chladněji, zamezte ztrátám tepla.
Pozor! Vzteklina je onemocnění přenosné na člověka (tzv. zoonoźa) které je vylučované slinami zvířat. Inkubační doba bývá obvykle 2 – 8 týdnů a mezi příznaky patří bolestivé křeče, únava nebo psychomotorické změny. Pokud je člověk pokousaný psem, který není očkovaný proti vzteklině, je nutné co nejdříve napadeného člověka očkovat a podat mu protilatky (imunoglobuliny).
V České republice je očkování psa proti vzteklině ze zákona povinné už od roku 1953.