SuperZoo

Bišonek

Bišonek je pejsek, který vzhledem připomíná cukrovou vatu nebo nadýchaný bílý obláček. Dnes patří tento veselý a čilý psík k oblíbeným společenským plemenům.

Země původu: Francie a Belgie 

Klasifikace FCI 

Skupina 9: Společenská plemena  

Sekce 1 - bišonci a příbuzná plemena.  

Výška: Ideálně 25 až 29 cm 

Historie v kostce 

Tzv. barbichony měla údajně již královna Kleopatra a šlo o malé, bílé pejsky (barbichon byl název, který vznikl samozřejmě až později, protože je pravděpodobné, že mezi předky bišonka patří právě barbet). Pravděpodobnější je, že bišonci (stejně jako např. maltézáček nebo havanský psík) pochází z oblasti Středozemí. Z renesanční Itálie se dostali s námořníky do Francie, kde získali velkou oblibu jako společenští psíci vysoce postavených dam. Mezi velké milovníky plemene patřil Jindřich III., který musel mít své psíky neustále při sobě. Francouzská revoluce ale znamenala pro tyto psy zvrat a z miláčků šlechty se stal pes ulic a obyčejných lidí. Často doprovázel pouliční baviče a vystupoval v cirkusech. Roku 1933 byl uznán název „bichon á poil frisé“. Svou cestu na výsluní začal bišonek nacházet až po první světové válce, kdy se francouzští a belgičtí chovatelé postarali o jeho „comeback“. Až po druhé světové válce se plemeno začalo více rozšiřovat po světě a nabývat na velké popularitě.  

Povaha 

Společenský pes každým coulem – to je bišonek. Je chytrý, učenlivý a stále dobře naladěný pejsek, který chce být všude tam, kde je jeho páníček.  Nemá rád samotu. Bišonek je dobře ovladatelný a příjemně temperamentní pes, který se výborně hodí zejména pro aktivní seniory a začátečníky. Celodenní lenošení na gauči a krátká procházka ale není pro něj to pravé. Mazlení a odpočinek na klíně však miluje, zejména je-li příjemně unavený. Rád hlásí, když se někde něco šustne, ale nepatří mezi uštěkaná nebo nervní plemena (pokud v tom ovšem není od mala podporován). Má příjemnou, extrovertní povahu, kterou si získá snad každého.  

Srst a zbarvení 

Výhodou je nelínající srst, která je bohatá a nadýchaná, smí být pouze v bílé barvě, u které se toleruje krémový nádech. U výstavních psů se upravuje speciálním střihem, kdežto u nevýstavních jedinců postačí pravidelné kartáčování kovovým hřebenem a klasickým kartáčem a když je třeba, tak se zastřihne nůžkami. Pravidelné koupání v kvalitní kosmetice je potřeba nejen u výstavních bišonů.  

Zdraví 

Bišonek je poměrně zdravé, nepřešlechtěné plemeno, které však mohou nejčastěji potrápit potíže typické pro malá plemena, a to tvorba zubního kamene a nadměrné slzení.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Atlas plemen psů